Domaganie się zwrotu nadpłaty świadczenia

Pytanie klienta:

""W wyniku bałaganu Firma dokonała nadpłaty za wykonane usługi - gotówką a następnie przelewem za tą samą usługę - czy na domaganie się zwrotu nadpłaty jest przewidziany jakis okres przedawnienia?""

Odpowiedź prawnika:

W przedstawionym przykładzie mamy do czynienia z bezpostawnym wzbogaceniem. Zgodnie z art. 405 kodeksu cywilnego, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Należy jednak zaznaczyć, że obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zrotu. Roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia jako roszczenie majątkowe ulega przedawnieniu z upływem lat 10, a jeżeli roszczenie to związane było z prowadzeniem działalności gospodarczej - z upływem lat 3.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.