Zgodnie z umową zawartą ze Spółdzielnią Mieszkaniową podatnik dokonał zakupu lokalu mieszkalnego (...)

Zgodnie z umową zawartą ze Spółdzielnią Mieszkaniową podatnik dokonał zakupu lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, który będzie wymagał przeprowadzenia wielu prac wykończeniowych. Jak zakwalifikować poniesione wydatki na ten cel w zeznaniu rocznym, czy będą to wydatki poniesione w ramach ulgi remontowej?

Stosownie do postanowień art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ) w przypadku poniesienia w roku podatkowym wydatków na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia tych wydatków tj. poniesionych na cele określone w art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. a-f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) przysługuje prawo do kontynuacji odliczeń danej inwestycji.

Porady prawne

Do wydatków uprawniających do przedmiotowej ulgi w podatku dochodowym ustawa o podatku dochodowym, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. zalicza między innymi tytuły:

  1. Wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej ? art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. c ww. ustawy,
  2. Wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu ? art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy.

Powyższe tytuły wyspecyfikowane pod literami c i f zostały odrębnie ujęte w ustawie o podatku dochodowym.

W związku z powyższym, w sytuacji, kiedy podatnik poniósł w 2001r. wydatek obejmujący wpłaty na wkład mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej nabył prawo do odliczania od podatku dochodowego dalszych wydatków, na kontynuację powyższej inwestycji, poniesionych od 1 stycznia 2002r. do 31 grudnia 2004r. na zasadach określonych w ustawie w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001r.

Natomiast poniesione w roku 2003 wydatki obejmujące prace wykończeniowe przedmiotowego lokalu mieszkalnego nie mogą być zaliczone do kategorii wydatków, na podstawie których następuje kontynuacja inwestycji.

W omówionej wyżej sytuacji wydatki poniesione na wykończenie lokalu mogą uprawniać do skorzystania z ulgi podatkowej określonej w art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. g powołanej ustawy z tytułu wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.

Podstawowym warunkiem uprawniającym do korzystania z odliczeń od podatku dochodowego z tytułu poniesienia wydatków na remont i modernizację jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lub modernizowanego lokalu mieszkalnego.

Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się między innymi:

  1. Własność.
  2. Umowę użyczenia.
  3. Umowę najmu lub dzierżawy.
  4. Inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż posiada on umowę zobowiązującą, z której wynika prawo do korzystania z przedmiotowego lokalu mieszkalnego ( protokół przekazania lokalu mieszkalnego z dnia 26.11.2003r. ), a więc tytuł prawny do zajmowanego lokalu.

W związku z powyższym przysługuje mu prawo do dokonania odliczeń z tytułu wydatków związanych z remontem lub modernizacją lokalu mieszkalnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika