Proszę o udzielenie informacji dot. sposobu zaewidencjonowania w Urzędzie Skarbowym kancelarii (...)

Proszę o udzielenie informacji dot. sposobu zaewidencjonowania w Urzędzie Skarbowym kancelarii patentowej oraz wyjaśnienia kwestii zasad rozliczania podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług, w wyniku konieczności rozdzielenia dotychczasowej działalności w zakresie doradztwa technicznego połączonej z działalnością rzecznika patentowego w ramach jednej firmy.

W dniu 11.04.2001 r. Sejm R.P. uchwalił Ustawę o rzecznikach patentowych. Zgodnie z art. 72 pkt 2 w/w ustawy rzecznik patentowy nie jest przedsiębiorcą i jego działalność nie podlega wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej w Urzędzie Gminy. Rzecznik patentowy otrzymuje z Polskiej Izby Rzeczników Patentowych zaświadczenie o wpisie do ewidencji Biur Rzeczników Patentowych. Zaewidencjonowanie kancelarii patentowej w Urzędzie Skarbowym dokonywane jest na podstawie złożonych dokumentów tj.- prawidłowo wypełnionego zgłoszenia identyfikacyjnego od osób fizycznych prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą ( NIP-1 ),- zaświadczenia o wpisie do ewidencji Biur Rzeczników Patentowych,- zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym Regon.

Porady prawne

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie doradztwa technicznego, a także jako rzecznik patentowy w zakresie ochrony własności przemysłowej rozlicza swoje dochody na zasadach ogólnych prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów ( lub księgi rachunkowe ), zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ) w sposób zapewniający ustalenie dochodów ( straty ) z tej działalności oraz podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 76 Ustawy o Rzecznikach patentowych ?Jednostki organizacyjne Rzeczników patentowych działające przed dniem wejścia w życie ustawy w formie nie odpowiadającej warunkom dla kancelarii patentowych, określonym w niniejszej ustawie, dostosują formę, skład osobowy i przedmiot działalności do przepisów tej ustawy w terminie pięciu lat od dnia wejścia w życie ustawy albo zakończą swoją działalność w zakresie świadczenia pomocy w sprawach własności przemysłowej.? Powołany wyżej przepis obliguje Pana do formalnego rozdzielenia przychodów, kosztów i dochodu z działalności rzecznikowskiej i doradztwa technicznego. Natomiast do rozliczenia podatku dochodowego winien Pan wykazać łączne przychody, koszty oraz dochód z działalności rzecznikowskiej i doradztwa technicznego.Osiągając dochód zarówno z działalności rzecznikowskiej jak i doradztwa technicznego jest Pan obowiązany poczynając od miesiąca, w którym łączny dochód liczony narastająco od początku roku przekroczył kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku, składać do Urzędu Skarbowego ? w terminach płatności zaliczek ? deklarację PIT-5 o wysokości osiągniętego dochodu.

Zgodnie z art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,2) eksport towarów,3) import towarów,4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Podatnikom świadczącym usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa nie przysługuje zwolnienie podmiotowe od podatku od towarów i usług tj. do wysokości wartości sprzedaży nie przekraczającej kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 Euro ( art. 113 ust. 13 pkt. 2 ustawy ).

Zatem przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 należy dokonać zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług, prowadzić ewidencję zakupów, sprzedaży VAT zawierającą dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającego kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzania deklaracji podatkowej ( art. 109 ust. 3 ustawy ).

Podatnicy są obowiązani do rozliczenia należnego z tytułu wykonanych usług podatku od towarów i usług w deklaracjach podatkowych w terminie określonym w art. 99 ust. 1, art. 103 cyt. ustawy tj. do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu/kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika