Jak powinno wyglądać rozliczenie podatku od towarów i usług w momencie przekroczenia limitu, uprawniającego (...)

Jak powinno wyglądać rozliczenie podatku od towarów i usług w momencie przekroczenia limitu, uprawniającego do skorzystania ze zwolnienia - czy w deklaracjach podatkowych winno uwzględniać się VAT naliczony na fakturze oraz VAT zapłacony zgodnie z fakturami dotyczącymi kosztów ponoszonych przez firmę?

Zasadą systemową w konstrukcji podatku od towarów i usług jest przyznanie podatnikowi prawa do pomniejszania podatku należnego, wyliczanego od dokonywanej sprzedaży, o kwotę podatku naliczonego zawartego w dokonywanych przez danego podatnika zakupach. Prawo do pomniejszania podatku należnego o podatek naliczony znalazło swój wyraz w przepisie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/, z którego wynika, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniami wynikającymi z ustawy. Ponadto prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony nie jest prawem bezwarunkowym - realizacja prawa może nastąpić po spełnieniu przez podatnika warunków określonych przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczącymi rodzaju dokumentów mogących stanowić podstawę odliczania, terminu dokonania odliczenia, związku zakupu ze sprzedażą opodatkowaną oraz po uwzględnieniu rabatów.

Porady prawne

Ponadto, przepisy zawarte w art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. nakładają na podatników obowiązek prowadzenia ewidencji zakupu i sprzedaży towarów i usług. Ewidencja prowadzona przez podatnika rozliczającego VAT powinna zawierać następujące dane: kwoty podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną, zwolnioną oraz nie podlegającą opodatkowaniu, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny, kwoty podatku podlegające wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Ewidencja zakupu i ewidencja sprzedaży stanowią podstawę do sporządzenia rozliczenia w postaci deklaracji, składanej zgodnie z art. 99 ust. 1 w/w ustawy za okresy miesięczne, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy lub za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika