Czy niezamortyzowana część majątku w przypadku jego nieodpłatnego przekazania stanowi w firmie koszt (...)

Czy niezamortyzowana część majątku w przypadku jego nieodpłatnego przekazania stanowi w firmie koszt uzyskania przychodu?

Pismem z dnia 09.08.2005r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 11.08.2005r.), Pani ? zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając stan faktyczny, z którego wynikają następujące okoliczności:
Podatniczka od 1999r. prowadzi zarejestrowaną na własne nazwisko działalność gospodarczą. W okresie od listopada 2001r. do maja 2005r. w prowadzeniu działalności pomagał podatniczce jej mąż jako osoba współpracująca. Obecnie mąż podatniczki założył własną firmę o tym samym profilu działalności. Podatniczka chce przekazać do firmy męża część środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W chwili zakupu przedmiotowych dóbr pomiędzy małżonkami istniała wspólność ustawowa. Obecnie obowiązuje rozdzielność majątkowa.

Porady prawne

Podatniczka zadaje następujące pytanie o wykładnię prawa podatkowego: ?Czy niezamortyzowana część majątku stanowi w firmie podatniczki koszt uzyskania przychodu...?

STANOWISKO PODMIOTU:

W ocenie podmiotu niezamortyzowana część majątku w momencie przekazania jest kosztem uzyskania przychodu.

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA:

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm./ nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:


a)(?),
b)nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie (?) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
c)ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczenia odpisów amortyzacyjnych- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Z przedstawionego przez podatniczkę stanu faktycznego wynika, że majątek (tj. środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne) przekazany został nieodpłatnie (podatniczka nie mówi o sprzedaży lecz o przekazaniu). Jak wynika zaś w w/w regulacji prawnych jedynie w przypadku odpłatnego zbycia majątku istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pomniejszonych o sumę odpisów amortyzacyjnych wydatków poniesionych z tytułu nabycia (ulepszenia) środków trwałych. Nieodpłatne przekazanie przedmiotowych środków nie daje zatem stronie przekazującej prawa do zaliczenia niezamortyzowanej ich części do kosztów uzyskania przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika