Czy przychody uzyskane z tytułu świadczenia usług tłumaczeniowych, na podstawie umowy o dzieło, (...)

Czy przychody uzyskane z tytułu świadczenia usług tłumaczeniowych, na podstawie umowy o dzieło, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT ?

Ze stanu faktycznego przedstawionego w złożonym wniosku wynika, że Wnioskująca nie prowadzi indywidualnej działalności gospodarczej oraz nie jest związana ze zlecającymi stosunkiem pracy na podstawie umowy o pracę. Za wykonane prace na umowę o dzieło odpowiedzialność ponoszą zleceniodawcy. Umowy o dzieło zawierają przedmiot zlecenia, termin wykonania oraz wysokość wynagrodzenia. Zgodnie ze stanowiskiem Strony, opodatkowanie podatkiem od towarów i usług umów zlecenia i o dzieło uzależnione jest od faktu, czy czynności wykonywane w ramach tych umów wykonywane są przez podatnika podatku od towarów i usług określonego w ustawie o VAT. W myśl art. 15 ustawy o podatku od towarów i ustawy podatnikami tego podatku są osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, obejmującą wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jak pisze Strona w myśl art. 15 ust. pkt 3 ustawy o VAT do samodzielnej działalności gospodarczej nie zalicza się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającymi wykonanie czynności i wykonującym zlecenie czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonywanie tych czynności. W art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa przychody z działalności wykonywanej osobiście, za które uznaje przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, jeśli umowa nie została zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.
Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskująca stoi na stanowisku, że usługi, które wykonuje w oparciu o umowy o dzieło zawarte w formie załączonej kopii i wykonywane w sposób opisany powyżej, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Ponadto Strona zwraca uwagę, że umowy w sposób jednoznaczny wskazują na działalność wykonywaną osobiście, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ spełnia wszystkie warunki określające ten typ działalności, a także tworzy stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecenie czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. Zgodnie więc ze stanowiskiem Strony wartość sprzedaży uzyskiwanej w oparciu o takie umowy, nie jest wliczana do sumy 10.000 EURO, której przekroczenie skutkuje w myśl ustawy o VAT obowiązkiem opłaty podatku VAT.

Tut. organ podatkowy podziela stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do postanowień ust. 2 powyższego artykułu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Porady prawne
Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Natomiast w świetle ust. 3 art. 15 w/w ustawy o VAT za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności:
1. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.);
2. (uchylony)
3. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te związane są ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

W art. 13 pkt 8 lit. a wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca wymienił przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.
W złożonym wniosku w sprawie interpretacji przepisów prawa Strona stwierdza, że zawarta przez nią umowa określa warunki wykonywania zleconych czynności, wynagrodzenie oraz spełnia warunek odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności wobec osób trzecich. Tak więc, o ile Wnioskująca nie wykonuje innej działalności lub nie wykonywała innej działalności z tytułu której stała się podatnikiem VAT czynnym, nie ma obowiązku z racji wykonywania przedmiotowej umowy o dzieło dla potrzeb VAT oraz prowadzenia ewidencji dla potrzeb podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika