Czy bezpłatne wyżywienie przysługujące funkcjonariuszom Straży Granicznej podczas podróży służbowej (...)

Czy bezpłatne wyżywienie przysługujące funkcjonariuszom Straży Granicznej podczas podróży służbowej przyznawane na podstawie § 7 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2002 r. w sprawie przypadków otrzymywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej wyżywienia oraz norm tego wyżywienia (Dz. U. Nr 86, poz. 783) wolne jest od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16?

Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:

  1. podróży służbowej pracownika,
  2. podróży osoby niebędącej pracownikiem

- do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust.13.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że funkcjonariusze Straży Granicznej korzystają w Oddziałach Straży Granicznej (samodzielnych Jednostkach rozliczających się odrębnie z podatku dochodowego od osób fizycznych) z bezpłatnego wyżywienia w czasie podróży służbowej na podstawie § 7 ust.1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2002r. w sprawie przypadków otrzymywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej wyżywienia oraz norm tego wyżywienia (Dz.U. Nr 86, poz.783). Wartość pieniężna dziennej normy wyżywienia wynosi 10,97 zł, a wysokość diety wynosi 21,00 zł.

Zgodnie z powyższym przepisem § 7 ust.1 pkt 12 cytowanego wyżej rozporządzenia norma wyżywienia SZ przysługuje bezpłatnie w naturze funkcjonariuszom skierowanym do wykonywania czynności służbowych poza miejscem stałego pełnienia służby w warunkach, w których przysługuje dieta.

Natomiast z cytowanego wyżej przepisu art.21 ust.1 pkt 16 ustawy podatkowej wynika, że limit kwoty zwolnienia odpowiada wysokości diet i innych należności określonych bezpośrednio w odrębnym akcie prawnym rangi ustawy, a w przypadku braku takiej regulacji określony w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

W świetle powyższego stanu faktycznego, norma wyżywienia korzysta ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 21 ust.1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wysokości określonej w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy, a mianowicie w:

- rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługującej pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236, poz.1990),

- rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługującej pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz.1991).

Zatem wartość normy wyżywienia przekraczająca 100% diety będzie podlegać opodatkowaniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika