Czy na podstawie rachunków za paliwo można odliczyć od dochodu za 2004 r. koszty przewozu na leczenie (...)

Czy na podstawie rachunków za paliwo można odliczyć od dochodu za 2004 r. koszty przewozu na leczenie w sanatorium niepełnosprawnego dziecka, które ze względu na swoją chorobę ma przyznane Orzeczenie o Niepełnosprawności u osób w wieku do 16 lat?

Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnikowi przysługuje szereg odliczeń od dochodu z tytułu wydatków na cele rehabilitacyjne, ponoszonych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Za osobę pozostającą na utrzymaniu na podstawie art. 26 ust. 7 e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się między innymi dziecko podatnika. Podatnikowi przysługuje odliczenie wydatków na cele rehabilitacyjne osoby pozostającej na jego utrzymaniu, jeżeli dochody tej osoby niepełnosprawnej nie przekraczają w 2004 r. kwoty 9.120 zł.

Porady prawne

Zgodnie z art. 26 ust. 7 a pkt 14 w/w ustawy, za wydatki na cele rehabilitacyjne podlegające odliczeniu od dochodu uważa się między innymi wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczaną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dal potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - w wysokości nieprzekraczającej w 2004 r. kwoty 2.280 zł.

Z treści art. 26 ust. 7 c wynika, że wydatki na ten cel nie wymagają udokumentowania. Obowiązkiem podatnika jest jednak uprawdopodobnić zasadność zastosowania odliczenia wydatków na ten cel. W razie kontroli przez organy podatkowe należy udokumentować fakt korzystania z zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Dokumentem takim może być na przykład karta zabiegów czy zaświadczenie rehabilitanta.

Ponadto zgodnie z art. 26 ust. 7 a pkt 15, odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione na odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem:
a) na turnusie rehabilitacyjnym,
b) w zakładach, o których mowa w pkt 6 (t.j. w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych),
c) na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia,z tym, że wysokość tych wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika