Czy w przypadku likwidacji działalności gospodarczej s.c (zawartej pomiędzy małżonkami,kontynuowanej (...)

Czy w przypadku likwidacji działalności gospodarczej s.c (zawartej pomiędzy małżonkami,kontynuowanej przez jednego z małżonków), należy zwrócić podatek naliczonyz tytułu wniesionych wkładów na lokal użytkowy ,czy też sporządzić remanent i opodatkować go?

Działalność gospodarcza jest prowadzona przez małżonków w formie s.c., w związku z zamiarem likwidacji s.c. ,mąż przekaże żonie swój udział w prawie do lokalu użytkowego ,na który dokonywane są wspólne wpłaty (podatek VAT naliczany z tytułu wpłat pomniejsza kwotę podatku należnego)

W przedstawionej sytuacji podstawowym skutkiem wystapienia wspólnika z dwuosobowej s.c. jest jej rozwiązanie. Podmiot ulega likwidacji i zgodnie z art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (D.U.Nr 11 poz.50 ze zm.) obowiązany jest zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego , który dokonał rejestracji.Podejmując odrębną działalność opodatkowaną podatkiem VAT nalezy złozyć zgłoszenie rejestracyjne przed dokonaniem pierwszej czynności określonej w art. 2 ustawy ,zgodnie z art. 9 ust 1 ustawy z zastrzeżeniem ust. 3 tego art. W przypadku tym powstanie obowiazek podatkowy z tytułu likwidacji działalności gospodarczej ,zgodnie z art. 6 a ustawy o podatku vat nakładajacy obowiazek sporządzenia spisu z natury , towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Podatnik obowiazany jest sporządzić spis z natury w ciagu 30 dni od zaprzestania wykonywania czynności podlegajacych opodatkowaniu oraz zawiadomić o dokonanym spisie z natury ,ustalonej wartosci towarów i kwocie podatku należnego Urząd Skarbowy w terminie 14 dni od dnia zakończenia tego spisu.Opodatkowaniu podlegają zarówno składniki majatku obrotowego jak i środki trwałe ,które po nabyciu nie zostały odsprzedane i w stosuku do których przysługiwało podatnikowi prawo obnizenia podatku należnego o podatek naliczony. Istnieje zatem obowiazek zapłaty podatku także od towarów ,w odniesieniu do których podatnik nie skorzystal z tego prawa.

Porady prawne

Podstawą opodatkowania jest wartość towarów ustalona zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o VAT, a więc cena sprzedaży (brutto) stosowana w obrotach z głównym odbiorcą, a w przypadku braku takiego odbiorcy cena stosowana w danej miejscowości lub na danym rynku z dnia sporządzenia spisu z natury, zmniejszona o kwotę należnego podatku.Obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje w myśl art. 6 a ust. 6 ustawy w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie póżniej jednak niż 30 dnia od zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Istotnym obowiązkiem spoczywającycm na małżonkach, którzy likwidują prowadzoną przez siebie działalność jest jak wyżej wspomniano obowiązek zawiadomienia urzędu skarbowego o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.Istotnym obowiązkiem spoczywającym na małżonkach , którzy likwidują prowadzoną przez siebie działalnośc jest jak wyżej wspomniano obowiązek zawiadomienia urzędu skarbowego o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Zgloszenie składane jest na formularzu VAT-Z i stanowi dla urzędu zgodnie z art. 9 ust. 4 ustawy o VAT podstawę wykreślenia danego podatnika z rejestru.

Odnosząc się do zapytania w części dotyczącej podatku naliczonego z tytułu wniesionych wkładów na lokal użytkowy Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, że zgodnie z zapisem art. 19 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnik ma prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

Z dokumentów dostarczonych przez stronę stanowiących uzupełnienie do wcześniej udzielonej odpowiedzi wynika, że na mocy umowy przedwstępnej dotyczącej sprzedaży lokalu usługowego firma dokonywała wpłat na ten lokal i korzystała z tego tytułu z prawa obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Uchwałą firma scedowała prawo do ww. lokalu użytkowego na rzecz innej firmy. Cesja dotyczyła praw do czterech wpłat, które zostały zaliczone na poczet lokalu użytkowego.

W związku z brakiem wpłaty w uzgodnionym terminie wynikającym z umowy, sprzedawca odstąpił od umowy przedwstepnej. W związku z zaistniałą sytuacją sprzedawca wystąpił o wskazanie numeru konta w celu zwrotu wpłaconych kwot.

Wyżej przedstawiony stan faktyczny prowadzi do wniosku, że kwoty podatku naliczonego, które obniżały kwotę podatku należnego podlegają zwrotowi, gdyż zasada określona zapisem art. 19 ust. 1 ww. ustawy wyłącza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego zwiazanego z towarami i usługami, które nie były w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Odpowiedzi udzielono wg stanu prawnego obowiazującego na dzień złożenia zapytania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika