Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę wydatkowaną na spłatę zobowiązania, (...)

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę wydatkowaną na spłatę zobowiązania, które zostało umorzone, a następnie stało się w części zobowiązaniem wymagalnymi w tej części ponownie umorzonym ?

Z przedstawionego w piśmie Spółki z o.o. stanu faktycznego wynika, iż nie spłaciła ona w całości zobowiązania za wykonane na jej rzecz usługi budowlane. Wierzyciel Spółki dokonał cesji wierzytelności, zaś jej nabywca (cesjonariusz) ? w ramach zawartego porozumienia ? zwolnił Spółkę z zapłaty części długu. Zwolnienie z części długu jako zobowiązanie umorzone zostało zaliczone przez Spółkę do przychodów podatkowych. Ponieważ podmiot, który dokonał cesji wierzytelności zakwestionował zgodność z prawem zwolnienia Spółki z części długu, doszło między podmiotami do porozumienia, na mocy którego umorzona część zobowiązania Spółki stała się na powrót zobowiązaniem wymagalnym i po zapłaceniu jego części, w pozostałej kwocie umorzona. Istota zdarzeń sprowadza się zatem do zmniejszenia uzyskanego pierwotnie umorzenia. Spółka stawia tut. Organowi pytanie czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę wydatkowaną na pokrycie zobowiązania, które wcześniej zostało zaliczone do przychodów podatkowych jako zobowiązanie umorzone.

Porady prawne

Odpowidając na pytanie Spółki Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego wyjaśnia: W myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2002r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodem jest wartość z zastrzeżeniem ust. 4 pkt 8, umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy. W świetle cytowanego przepisu, umorzone w wyniku ugody zobowiązanie Spółki wobec Cesjonariusza należało uznać za przychód dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Jak wynika z zebranego w sprawie materiału, na skutek zawartych przez strony sporu porozumień, umorzona kwota zobowiązania stała się ponownie zobowiązaniem Spółki wobec jej usługobiorcy, a następnie została częściowo spłacona a częściowo umorzona. Zdaniem Spółki spłatę zobowiązania należy uznać za koszt uzyskania przychodów. Tut. Organ stoi na stanowisku, iż spłaty zobowiązania nie można uznać za koszt uzyskania przychodów. Stanowi o tym art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. b cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego nie uważa się za koszt uzyskania przychodów, wydatków na spłatę innych zobowiązań, w tym z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń. Spłatę przedmiotowego zobowiązania należy uznać w świetle zgromadzonego materiału dowodowego za zmniejszenie wartości umorzonego zobowiązania i pomniejszyć o jego wartość przychody podatkowe z tytułu umorzonych zobowiązań.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika