Sposób ustalenia podstawy i opodatkowania przychodów z tytułu udziałów w komisjach lekarskich i (...)

Sposób ustalenia podstawy i opodatkowania przychodów z tytułu udziałów w komisjach lekarskich i poborowych.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach w odpowiedzi na pismo z dnia 16.01.2004r. wyjaśnia :

Stosownie do zasady wyrażonej w art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10 i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 4 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dokonanych wypłat z w/w tytułów koszty uzyskania przychodów określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Porady prawne

Ponadto zgodnie z art. 22 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ust. 9 pkt 1-4 koszty uzyskania przyjmuje sięw wysokości kosztów faktyczne poniesionych.

Powyższą zasadę obliczania kosztów uzyskania przychodów stosuje się w przypadku dochodów uzyskiwanych zarówno w 2003r. jak i w 2004r.

Jeśli chodzi zaś o stawkę podatku dochodowego, informujemy, iż zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym w 2003r. osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1 i 3 z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 5-9 oraz art. 18 są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4 zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 20% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b.

Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 1 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2004r. stawka podatku od wypłat należności z w/w tytułów wynosi 19%.

Ponadto zgodnie z przepisem art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym w 2003r. przychody uzyskiwane z tytułu działalności wykonywanej osobiście wymienionej w art. 13 pkt 2 i 5-8 nie podlegają łączeniu z przychodami z innych źródeł i są opodatkowane w sposób zryczałtowany w wysokości 20% osiągniętego przychodu, jeżeli kwota należności określona w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza kwoty 146 zł.

Natomiast w 2004r. przepis ten już nie obowiązuje.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika