Czy uzyskane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nieodpłatne świadczenie w postaci szkoleń (...)

Czy uzyskane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nieodpłatne świadczenie w postaci szkoleń pracowników w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich, współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) uznał stanowisko wnioskodawcy zajęte we wniosku z dnia 09.10.2006 r. (data wpływu do US 10.10.2006 r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych - za prawidłowe.

W dniu 10.10.2006 r. w trybie art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) złożyła Pani wniosek o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny.

Porady prawne

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarła Pani umowę o usługę szkoleniową z 'O.' s.c.. Przedmiotem umowy jest przeszkolenie Pani pracowników. Szkolenia są organizowane w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego działanie 2.3. ?...?.

Koszt szkolenia brutto objęty zasadami pomocy publicznej w 20% jest finansowany przez Panią jako pracodawcę, a w 80% dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dofinansowania nie otrzymuje bezpośrednio pracodawca, a beneficjent (OSB) na mocy umowy podpisanej z Polską Agencją Rozwoju Regionalnego, dotyczącej dofinansowania projektu pt. ?...?.

W ramach zawartej z OSB umowy delegowani przez Panią pracownicy uczestniczyli w wybranych szkoleniach.

W związku z powyższym kieruje Pani pytanie ? czy uzyskane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nieodpłatne świadczenie w postaci szkoleń pracowników w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich, współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 114.

Stanowisko wnioskodawcy

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o pdof wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń stanowi przychód z działalności gospodarczej.

Jednocześnie art. 21 ust. 1 pkt 114 zwalnia z podatku dochodowego wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz świadczeń rzeczowych (w naturze) finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych w ramach rządowych programów.

Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego utworzonego przez Radę Wspólnoty Europejskiej (rozporządzenie Rady nr 1260/1999 z dnia 21 czerwca 1999r. i rozporządzenie Komisji nr 438/2001 z dnia 02.03.2001r.).

Wspólnota Europejska jest organizacja międzynarodową, w związku z powyższym uważa Pan, że przedmiotowe nieodpłatne świadczenie wynikające z umowy o usługę szkoleniową, korzysta ze zwolnienia na mocy art. 21 ust. 1 pkt 114 ustawy o pdof.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza co następuje.

Z wniosku Pani wynika, że pracownicy firmy uczestniczyli w szkoleniu organizowanym przez 'O.' s.c. organizowanym w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego działanie 2.3 ?Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki?. 20% tego szkolenia finansowany jest przez Panią, a 80% zostało dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W świetle powyższego należy przyjąć, iż dla Pani uzyskana korzyść polegała na otrzymaniu częściowo nieodpłatnego świadczenia.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Jednakże w przedmiotowej sprawie będzie miał zastosowanie przepis zawarty w art. 21 ust. 1 pkt 114 cyt. wyżej ustawy, mówiący, że wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz wartość świadczeń rzeczowych (w naturze) finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów.

Zatem uzyskana przez Panią pomoc polegająca na częściowym dofinansowaniu szkolenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych stosownie do wyżej powołanego art. 21 ust. 1 pkt 114.

W świetle powyższego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie uznał, że stanowisko wnioskodawcy w przedstawionej kwestii jest prawidłowe i postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta.

Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie zgodnie z zapisem art. 222 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa - winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Strona wnosząca zażalenie winna uiścić z górą opłatę skarbową w wysokości określonej art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.), tj. w kwocie 5 zł na zażalenie oraz 0,50 zł od każdego załącznika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika