Zmiana opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej

Pytanie klienta:

""Co należy zrobić, aby zmienić prawnego opiekuna osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej? Czy w przypadku częściowego ubezwłasnowolnienia istnieje konieczność wspólnego zamieszkiwania opiekuna z osobą ubezwłasnowolnioną? Czy w przypadku częściowego ubezwłasnowowolnienia opiekun decyduje o leczeniu osoby ubezwłasnowolnionej (zakładając że przyczyną ubezwłasnowolnienia jest choroba psychicza)?""

Odpowiedź prawnika:

Zmiany opiekuna dla osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej może dokonać tylko sąd. W tym celu należy złożyć wniosek do sądu o zmianę opiekuna. Dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo sąd opiekuńczy ustanawia kuratora. Kurator ma mniejsze uprawnienia od opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie, ma tylko pomagać w prowadzeniu spraw częściowo ubezwłasnowolnionego. Nie nalezy jednak wyciągać z tego wniosku oobowiązku zamiezkiwania kuratora z podopiecznym. Żaden przepis prawa nie ustanawia takiego obowiązku. Jeżeli chodzi natomiast o wyborze leczenia osoby ubezwłasnowolnionej częściowo, na mocy odesłania do przepisów o opiece, nalezy uznać, że skierowanie na leczenie jest "ważniejszą sprawą" w rozumieniu art. 156 k.r.o., i na takie skierowanie kurator powinien uzyskać zezwolenie sądu.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.