Czy całą kwotę poniesionej opłaty wstępnej i manipulacyjnej możemy zaliczyć jednorazowo do kosztów (...)

Czy całą kwotę poniesionej opłaty wstępnej i manipulacyjnej możemy zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów w 2007r.?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U.Nr 8 z 2005r., poz.60 z póżn. zm.) w związku z art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 26.07.1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2005r., poz.14, poz. 176 z póżn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 10.05.2007r. uzupełnionego w dniu 15.06.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii czy całą kwotę poniesionej opłaty wstępnej i manipulacyjnej może zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów w 2007r. - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach uznaje stanowisko strony za prawidłowe w części dotyczącej zakwalifikowania powyższych wydatków do kosztów uzyskania w momencie ich poniesienia, a nieprawidłowe w części dotyczącej podstawy prawnej.

Porady prawne

Wnioskiem z dnia 25.04.2007r. (wpływ do tut. Organu 10.05.2007), uzupełnionym w dniu 15.06.2007r. podatnik wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej ?T.? s.c. Spółka w roku bieżącym oraz w latach poprzednich prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Na podstawie umowy leasingu operacyjnego spółka przyjęła do używania naczepę cysternę. Zgodnie z podpisaną umową leasingu spółka w dniu podpisania umowy zobowiązana była zapłacić opłatę wstępną stanowiącą 10% wartości przedmiotu leasingu oraz opłatę manipulacyjną stanowiącą 2% wartości netto przedmiotu leasingu. W związku z powyższym skierował Pan zapytanie czy opłata wstępna i manipulacyjna poniesiona w dniu podpisania umowy stanowi koszt uzyskania przychodów w całości w dacie poniesienia.

Pana zdaniem, od 01.01.2007r. zgodnie z art. 22 pkt 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t.Dz.U. Z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn.zm) koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe ustalenie jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Poniesiona przez FHU T. s.c. opłata wstępna i manipulacyjna nie jest kosztem bezpośrednio związanym z konkretnym przychodem, a jej uiszczenie jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia realizacji umowy leasingu i uzyskania prawa do używania rzeczy będącej przedmiotem umowy. W związku z powyższym opłata wstępna i manipulacyjna nie dotyczy całego okresu obowiązywania umowy, lecz samego jej rozpoczęcia i może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w całości w momencie jej poniesienia.

Stanowisko tut. Organu jest następujące :

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), aby zakwalifikować wydatek do kosztów uzyskania przychodów podatnik powinien ustalić, czy dany wydatek nie został wymieniony w art. 23 ust. 1 ustawy jako niestanowiący kosztów podatkowych oraz czy wydatek ten pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym albo gospodarczym z osiągniętymi przychodami. Dopiero te wydatki, które spełnią łącznie oba warunki mogą być odniesione w ciężar kosztów podatkowych.

Zasady opodatkowania stron umowy leasingu zawarte zostały w art. 23a-23l w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 23b ust. 1 tej ustawy opłaty ustalone w umowie leasingu ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia określone warunki. Ponoszone przez spółkę wydatki z tytułu zawarcia umowy leasingu pozostają w bezpośrednim związku ze spodziewanymi przychodami. Tak więc opłaty ponoszone przez spółkę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że przedmiot leasingu będzie użytkowany przez spółkę w działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 22 ust. 4 cyt. ustawy koszty uzyskania przychodów z zastrzeżeniem ust. 5 i 6 są potrącane tylko w tym roku, w którym zostały poniesione. W związku z powyższym całą kwotę poniesionej opłaty wstępnej i manipulacyjnej dotyczącą umowy leasingu należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia tych wydatków.

Stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe co do zasady zakwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Co do podstawy prawnej stanowisko strony jest nieprawidłowe. Podatnik wywodzi swoje stanowisko w oparciu o art. 22 ust. 5c cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższy artykuł ma zastosowanie do podatników prowadzących księgi rachunkowe lub podatkowe księgi przychodów i rozchodów metodą memoriałową. Nie ma on zastosowania do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów metodą kasową.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika