Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem dotyczącym sposobu ustalenia ceny brutto wykonania zamówienia, (...)

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem dotyczącym sposobu ustalenia ceny brutto wykonania zamówienia, w skład którego wchodzi kilka usług o różnym grupowaniu wg PKWiU, w sytuacji gdy symbole klasyfikacyjne tych usług wymagają zastosowania stawek VAT w różnych wysokościach tj.1) czy należy ujednolicić stawkę VAT dla całego zamówienia, kierując się zasadą przeważającej części pod względem wartości i zastosować taką stawkę podatku, która odpowiada usłudze o udziale wartościowym proporcjonalnie największym w całości zamówienia?2) czy należy zastosować dla każdej z usług stawkę podatku VAT, odpowiednią dla ich grupowania wg PKWiU, ustaloną zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług i dodać do siebie wynikowe ceny brutto poszczególnych usług?

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 3, art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.10.2005 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego w Leżajsku 28.10.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 19.12.2005 r. oraz 3.01.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy w jego indywidualnej sprawie za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Porady prawne

W dniu 28.10.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Leżajsku wpłynął wniosek Strony, uzupełniony pismem z dnia 19.12.2005 r. oraz z dnia 3.01.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem dotyczącym sposobu ustalenia ceny brutto wykonania zamówienia, w skład którego wchodzi kilka usług o różnym grupowaniu wg PKWiU, w sytuacji gdy symbole klasyfikacyjne tych usług wymagają zastosowania stawek VAT w różnych wysokościach tj.

1. czy należy ujednolicić stawkę VAT dla całego zamówienia, kierując się zasadą przeważającej części pod względem wartości i zastosować taką stawkę podatku, która odpowiada usłudze o udziale wartościowym proporcjonalnie największym w całości zamówienia.

2. czy należy zastosować dla każdej z usług stawkę podatku VAT, odpowiednią dla ich grupowania wg PKWiU, ustaloną zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług i dodać do siebie wynikowe ceny brutto poszczególnych usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Firma będzie brała udział w przetargu dotyczącym wykonywania prac konserwacji i rewaloryzacji obiektu zabytkowego. W skład przedmiotowych prac będą wchodzić usługi o różnym grupowaniu PKWiU:

- Usługi ochrony zabytków (grupowanie 92)

- Usługi budowlane (grupowanie 45),

Dla każdego grupowania obowiązuje inna stawka podatku od towarów i usług. Zdaniem Wnioskodawcy obowiązujące przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy nie zawierają przepisów, które przyzwalałyby lub nakazywały zastosowanie metody opisanej w pkt 1, dlatego też przy ustalaniu ceny brutto zamówienia należy:

    1. ustalić ceny netto poszczególnych usług odmiennych rodzajowo,
    2. zastosować stawki VAT w wysokościach ustalonych przez ustawę o podatku od towarów i usług, zgodnie z klasyfikacją tych usług wg PKWiU, wyliczając ceny brutto dla poszczególnych usług składowych,
    3. podać składowe ceny brutto, otrzymując cenę brutto całego zamówienia.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku udziela następującej interpretacji:

Z przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Obowiązkiem podmiotu dokonującego dostawy określonego towaru lub usługi jest przyporządkowanie i zastosowanie właściwego symbolu PKWiU. Wysokość stawki uzależniona jest od podporządkowania konkretnej dostawie towaru lub usłudze właściwego symbolu PKWiU. Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego nr 82 z dnia 5.11.2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dziennik Urzędowy GUS Nr 12 z dnia 12.11.2002 r.) od dnia 1.01.2003 r. do wydawania opinii interpretacyjnych uprawniony jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Wynika za tego, że tutejszy Organ podatkowy nie ma uprawnień do przyporządkowania symboli PKWiU, ale opiera się na klasyfikowaniu podanym przez Wnioskodawcę.

Z analizy przytoczonych przepisów wynika, że w ramach wykonywanych prac każda z wymienionych usług tj. usługa ochrony zabytków czy usługa budowlana winna być opodatkowana właściwą stawką podatku od towarów i usług. Wysokość stawki uzależniona jest od przyporządkowania danej usłudze właściwego symbolu PKWiU.

W oparciu o powyższe przy ustalaniu ceny brutto wykonania zamówienia, w skład którego wchodzi kilka usług o różnym grupowaniu wg PKWiU, w sytuacji, gdy symbole klasyfikacyjne tych usług wymagają zastosowania stawek VAT w różnych wysokościach, należy każdą usługę opodatkować właściwą stawką i zsumować ceny brutto poszczególnych usług.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku orzekł jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika