Kiedy nastąpi umorzenie z urzędu zaległości podatkowych za lata 1995-1996, jakie warunki musi spełnić (...)

Kiedy nastąpi umorzenie z urzędu zaległości podatkowych za lata 1995-1996, jakie warunki musi spełnić podatnik do umorzenia zaległości, po jakim czasie nastąpi 'rezygnacja' z czynności egzekucyjnych ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bytomiu w odpowiedzi na pismo z dnia 8 marca 2004 r. bez znaku, złożone do Urzędu Skarbowego w dniu 10 marca 2004 r., uzupełnione pismem z dnia 6 kwietnia 2004 r. bez znaku, w sprawie:

  1. ?rezygnacji? z czynności egzekucyjnych,
  2. umorzenia z urzędu zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1995 r. i za 1996 r. oraz
  3. warunków jakie musi Pan spełniać do umorzenia tej zaległości,

uprzejmie informuje.

Kwestia biegu terminu przedawnienia uregulowana została w art. 70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.). Zgodnie z § 4 w/w przepisu bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został powiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zakończono postępowanie egzekucyjne.

Porady prawne

Zaznacza się, że zgodnie z art. 70 § 8 Ordynacji podatkowej nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu.

Równocześnie informuje się, że szczegółowe przepisy regulujące kwestie przedawnienia zobowiązania podatkowego zostały przedstawione Panu przez tut. organ podatkowy w piśmie z dnia 10 stycznia 2004 r. nr I PD1/410/II/SD/03.

Zgodnie z dyspozycją art. 67 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), organ podatkowy może umorzyć zaległość podatkową z urzędu, jeżeli:

  1. zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne,
  2. kwota zaległości podatkowej nie przekracza pięciokrotnej wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym,
  3. kwota zaległości podatkowej nie została zaspokojona w zakończonym postępowaniu likwidacyjnym lub upadłościowym,
  4. podatnik zmarł nie pozostawiając żadnego majątku (...).

Wyżej wymienione przesłanki umorzenia zaległości podatkowej z urzędu tworzą zamknięty katalog przypadków, w których organ podatkowy może podjąć taką decyzję.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika