Czy otrzymana przez Podatnika kwota odszkodowania z tytułu bezumownego użytkowania nieruchomości stanowi (...)

Czy otrzymana przez Podatnika kwota odszkodowania z tytułu bezumownego użytkowania nieruchomości stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od towarów i usług? Stan na dzień 30.04.2004r.

Podatnik zwrócił się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie informacji, czy otrzymana przez Niego kwota odszkodowania z tytułu bezumownego użytkowania nieruchomości stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem VAT. Z pisma Podatnika wynika, że Spółka jest właścicielem nieruchomości położonej w Poznaniu, którą w okresie od 26 marca 2002 r. do 31 grudnia 2003 r. bezumownie użytkował Zarząd Dróg Miejskich. Wobec zaistniałych okoliczności w dniu 19 stycznia 2004 roku zawarto ugodę, na podstawie której Zarząd zobowiązał się do wypłaty odszkodowania z tytułu bezumownego użytkowania nieruchomości na rzecz Spółki.

Zdaniem Podatnika, należności o charakterze odszkodowawczym, jako nie wymienione w ustawie o VAT, nie zostały objęte opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług.

Porady prawne

Stosownie do przepisów art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz eksport i import towarów lub usług.

W przepisach art 4 pkt 1 i 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. zdefiniowano pojęcie towaru i usługi. Towary (wg wskazanej powyżej regulacji) to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Natomiast przez usługi rozumie się: usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, roboty budowlano ? montażowe, sprzedaż praw lub licencji i sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej, oddanie do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej, udzielanie licencji lub upoważnienie do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w rozumieniu przepisów prawa autorskiego ? w odniesieniu do programu komputerowego.

Należności z tytułu odszkodowań nie mieszczą się w przedstawionych powyżej, ustawowych definicjach towaru oraz usługi. Zatem do otrzymanego odszkodowania z tytułu bezumownego użytkowania nieruchomości w wyniku zawartej ugody nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika