Czy w fakturach VAT wystawionych po 01.05.2004 r. dot. dostawy w ramach umowy o zamówieniach publicznych (...)

Czy w fakturach VAT wystawionych po 01.05.2004 r. dot. dostawy w ramach umowy o zamówieniach publicznych na terytorium kraju towarów związanych z ochroną zdrowia, wartość brutto pozostaje w takiej samej wysokości, natomiast zmianie ulega cena netto sprzedawanego towaru na skutek zmiany stawek podatku od towarów i usług?

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że sprzedaje Ona dla szpitali towary (produkty medyczne - opodatkowane do dnia 30 kwietnia 2004 r. stawkami podatku VAT ? 22%, 7% i 0%).

Sprzedaż jest realizowana w oparciu o umowy zawarte na okresy roczne lub dwu letnie, na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (Dz. U. z 2002 r., Nr 72, poz. 664, z późn. zm). Integralną częścią umów są specyfikacje towarów będących przedmiotem sprzedaży. W specyfikacji określona jest cena netto towaru, stawka podatku VAT, kwota podatku VAT i jednostkowa cena brutto danego towaru.

Porady prawne

Zgodnie z przepisami ww. ustawy o zamówieniach publicznych postanowienia zawarte w tych umowach są wiążące dla stron umowy tj. sprzedawcy towarów (Spółka) i ich nabywcy (szpital). Powyższa ustawa została uchylona wchodzącą w życie w dniu 02.03.2004 r. ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177), jednakże przepis art. 220 ust. 2 tej ustawy stanowi, że do umów w sprawach zamówień publicznych zawartych przed dniem wejścia jej w życie stosuje się przepisy dotychczasowe. W myśl tych przepisów ustawodawca zakazał zmian postanowień w zawartych umowach. Sankcje dla zamawiającego za nieprzestrzeganie zapisów w tego typu umowach są określone w przepisach ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r., Nr 15, poz.148, z późn. zm.).

Z dniem 1 maja 2004 r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) określona została (w załączniku nr 3 do ustawy) jedna stawka podatku VAT w wysokości 7% na towary związane z ochroną zdrowia.

W takim stanie rzeczy Spółka zwraca się z zapytaniem czy w fakturach VAT wystawianych po dniu 1 maja 2004 r. dotyczących odpłatnej dostawy na terytorium kraju ww. towarów (na rzecz szpitali), wartość brutto pozostaje w takiej samej wysokości, natomiast zmianie ulega cena netto sprzedawanego towaru ?

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu wyjaśnia , co następuje :

Stosownie do przepisu art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) podatnicy o których mowa w art. 15 tej ustawy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Podstawą opodatkowania jest obrót w rozumieniu przepisu art. 29 ww. ustawy, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Szczegółowe zasady dokumentowania poprzez wystawianie faktur VAT stwierdzajacych dokonywanie (od dnia 1 maja 2004 r.) przez Spółkę sprzedaży towarów związanych z ochroną zdrowia na rzecz szpitali, zawarte są w przepisach rozdziału 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Z regulacji powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów wynika, że faktura VAT stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m. in. stawki podatku, sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu jak również wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika