Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Przedawnienie zobowiązań wobec urzędu skarbowego

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam.
  Pytanie dotyczy przedawnienia zobowiązań wobec urzędu skarbowego. Zaległości wynikają z orzeczenia kontroli UKS i dotyczą podatku VAT za lata 2004-2006r.

  Kontrola odbywała się w 2007 roku i też w 2007 roku się zakończyła.

  Po skończonej kontroli w 2007 r. wszczęto wobec mnie egzekucję przez poborców urzędu skarbowego. Do dnia dzisiejszego noszę poborcom po kilkaset zł miesięcznie.

  Podobno istotne jest to czy były stosowane środki egzekucyjne (o których należy skutecznie poinformować dłużnika) które by przerywały bieg przedawnienia (wtedy czas przedawnienia szedł by od nowa) O ile sobie przypominam to w latach 2008-2013 takie środki egzekucyjne nie były stosowane (tak mi się przynajmniej wydaje). No chyba że oświadczenie spisane na prośbę poborcy o moim majątku należy uznać jako zastosowanie środka egzekucyjnego. W definicjach środków egzekucyjnych (w ustawie o egzekucji w administracji) nie ma jednak czegoś takiego.

  Więc mam pytanie. Czy taka czynność jak spisanie mojego majątku przerywa bieg przedawnienia?

  Jeżeli taka czynność nie przerywa biegu przedawnienia to czy mój dług uległ przedawnieniu?

  Odpowiedz Cytuj
 • Samo wszczęcie egzekucji przerwało bieg przedawnienia. Wszelkie czynność podjęte przez wierzyciela w celu odzyskania należności przerywają bieg przedawnienia. Również czynności dłużnika, polegające na częściowej spłacie zobowiązania przerywają bieg przedawnienia.
 • Reklama

 • Samo wszczęcie egzekucji przerwało bieg przedawnienia. O tym wiem, dlatego też o to nie pytałam Wszelkie czynność podjęte przez wierzyciela w celu odzyskania należności przerywają bieg przedawnienia. Pozwolę się nie zgodzić. Żeby się nie rozpisywać to polecam tutaj ten artykuł który dokładnie to wyjaśnia: http://www.doradcasamorzadu.pl/28-sas72012/283-czynno%C5%9B%C4%87-egzekucyjna-a-%C5%9Brodek-egzekucyjny.html Również czynności dłużnika, polegające na częściowej spłacie zobowiązania przerywają bieg przedawnienia. poproszę o podatawę prawną Dziękuję za zainteresowanie się moją sprawą
 • http://www.kodekscywilny.pl/artykul,1692,3602,przerwanie-przedawnienia-w-wyniku-czesciowej-wplaty.html
 • Dziękuję za odpowiedź. Kodeks cywilny chyba nie ma zastosowania przy egzekucji w administracji Dziękuję za zainteresowanie się moją sprawą
 • Arni
  Wysłany: 2018-01-15 19:48:05

  Witam. Mam rozłożone zaległości w podatku VAT na raty. Splacam już je po ad dziesięć lat zawsze w terminie. Moje pytanie czy mogę liczyć na umorzenie zaległości ? Jeśli tak jak mam to zrobić ? I jeszcze jedno pytanie w przypadku kiedy nie zdążę spłacić zaległości i umrę czy dług dziedziczy moją rodziną. Będę wdzięczny za odpowiedź i ewentualną pomoc i z góry za nią dziękuję
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane