Umorzenie zaległości zabezpieczonej hipoteką

Pytanie:

"W 2002 roku urząd skarbowy wystawił tytuły wykonawcze na byłych wspólników spółki cywilnej za zaległe zobowiązania spółki w podatku od towarów i usług. Następnie w 2005 roku urząd skarbowy dokonał wpisu hipoteki przymusowej zarówno na nieruchomości jednego i drugiego wspólnika byłej spółki cywilnej. W chwili obecnej zamierzam złożyć wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o umorzenie wobec mojej osoby zaległości podatkowych za 1999 rok z jednoczesnym wnioskiem by naczelnik skierował egzekucję tylko do nieruchomości drugiego byłego wspólnika który to były wspólnik taka zgodę wyraził , wyłączając z dalszej egzekucji moją nieruchomość oraz zwolnienie mojej nieruchomości z ustanowionej hipoteki przymusowej. Czy naczelnik urzędu skarbowego jest władny i czy może wyrazić zgodę, aby skierować egzekucję z nieruchomości tylko do jednego byłego wspólnika, zwalniając drugiego, jeżeli jeden z byłych wspólników taką zgodę posiada oraz to iż były wspólnik który przejmuje całość długu, posiada nieruchomość o wysokiej wartości, z której jest szansa by urząd skarbowy w drodze egzekucji się zaspokoił?"

Odpowiedź prawnika: Umorzenie zaległości zabezpieczonej hipoteką

Jeżeli hipoteka przymusowa zabezpiecza określoną wierzytelność to umorzenie tej wierzytelności (zaległości) będzie powodowało, że hipoteka wygasa. Zgodnie bowiem z ustawą o księgach wieczystych i hipotece, co do zasady,  wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką pociąga za sobą wygaśnięcie hipoteki. Jeżeli Pańska zaległość zostanie umorzona w całości, to nie będzie prowadzona egzekucja tej zaległości. Stosowanie środka egzekucyjnego jest bowiem niedopuszczalne, gdy egzekwowany obowiązek o charakterze pieniężnym lub niepieniężnym został wykonany albo stał się bezprzedmiotowy. Organ egzekucyjny stosuje środki egzekucyjne, które prowadzą bezpośrednio do wykonania obowiązku, a spośród kilku takich środków - środki najmniej uciążliwe dla zobowiązanego. Nie ma przeszkód, by wskazał Pan organowi inny sposób egzekucji, jednakże organ nie będzie związany takim wnioskiem.  Jeżeli zaległości zostaną umorzone w stosunku do Pana w całości to wierzyciel będzie mógł prowadzić egzekucję w stosunku do innych zobowiązanych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika