Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Termin płatności w fakturze

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2004-02-11 00:00:00

  Czy termin płatności w fakturze może przypadać na niedzielę czy inny dzień wolny od pracy?Jeśli firma wystawiająca fakturę nie pracuje w soboty, to czy na sobotę może wystawić termin płatności? Ktoś mi powiedział, że tak właśnie jest, że termin płatności musi być wynaczony w dniu, w którym pracuje firma wystawiająca fakturę. Wydaje się mnie to troche dziwne. Czy tak jest naprawdę? Jesli tak, to czy wiecie może z jakiego dokumentu to wynika? Proszę, pomóżcie! Będę wdzięczna za informacje.

  (guido)

  Odpowiedz Cytuj
 • szymon
  Wysłany: 2004-02-12 08:42:08

  tyle co wiem termin zapłaty faktury może przypadać na dzień wolny od pracy, często tak jest jak ktoś wystawia faktury komputerowo i ma w opcjach ma ustawione termin płatności np. 14 dni i powiedzmy ten 14 dzień przypada w wolny dzień. Niemniej jednak zapłata bez żadnych skutkówpowinna nastąpić w 1-szy dzień roboczy po tym terminie. pozdrawiam
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • janstefan@o2.pl
  Wysłany: 2007-08-27 08:52:01

  Jeżeli termin płatności przypada w sobotę lub w niedzielę czy w tedy są naliczane odsedki.
  Odpowiedz Cytuj
 • sebulba
  Wysłany: 2007-10-29 16:55:48

  Jeśli dzień wyznaczony jako termin płatności przypada w dzień wolny od pracy, terminem płatności staje się pierwszy dzień roboczy przypadający bezpośrednio po dniu wolnym. Wystawiając fakturę, przedsiębiorca zwykle automatycznie narzuca np 7-dniowy lub 14-dniowy termin płatności, który może wypaść w dzien wolny. Podobnie jest przy płatnościach podatkowych - jeśli płatnosc Vat 25-go każdego m-ca przypada w niedzielę, dniem płatności staje się poniedziałek, jeśli jest roboczy itp. Nie oszukujmy się jednak, że termin płatności w przypadku firm cokolwiek znaczy, bo mało kto z kontrahentów go przestrzega. Zwykle jak "ma" to płaci..
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Faktura korygująca

  Kontrahent wystawił mi fakturę VAT z terminem płatności 30 dni. Faktura została wystawiona 28 listopada 2003 r. Termin płatności przypadał na 27 grudnia 2003 r. Płatności uregulowałem ponad 6 miesiecy po terminie, czyli w czerwcu 2004 r. Czy po takim terminie można wystawić fakturę korygującą odnośnie terminu płatności, tzn. aby na fakturze korygujacej był faktyczny termin zapłaty, czyli czerwiec 2004 r., a nie grudzień 2003 r.?

 • Zmiana terminu płatności

  Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług obowiązującą od 1 stycznia 2013 r. dłużnik ma obowiązek skorygowania podatku odliczonego od niezapłaconych faktur w miesiącu, w którym minął termin 150 dni od daty terminu płatności określonej na fakturze lub w umowie.Czy istnieje możliwość korekty (wydłużenia) terminu płatności?

 • Termin płatności faktury

  W czasie trwania kontroli skarbowej za 2003 r. inspektor skarbowy zaliczył mi wszystkie faktury zakupowe z odroczonym terminem płatności 14, 30 dni jako faktury zapłacone z terminem wskazanym na fakturze. Na moje wyjaśnienia, że kilkanaście faktur zostało uregulowanych o wiele później np. w lutym 2004 roku stwierdził, że jest to nie istotne, bo ważny jest zapis na fakturze. Dla mnie osobiście jest to wręcz idiotyczne wytłumaczenie. Czy termin płatności na fakturze jest zapisem prawnie wiążącym, czy raczej umownym pomiędzy dwoma stronami (kontrahentami)?

 • Terminy płatności w transakcjach handlowych

  Jesteśmy małą firmą działającą od 1995 r. Czy jest obecnie ustawa wspierająca i chroniąca małe firmy, która mówi, że po upływie 30 dni od terminu płatności (nasza faktura) automatycznie są naliczane odsetki?

 • Bieg przedawnienia płatności z faktury

  Czy termin przedawnienia roszczenia za świadczone usługi telekomunikacyjne liczy się od daty wystawienia faktury, czy terminu zapłaty określonego w fakturze?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane