Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

badania okresowe a dzień wolny

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam!
  Chciałem zapytać o taką sytuacje która mnie spotkała ostatnio w firmie na temat badań okresowych, a więc minął mi termin zdolności do pracy i zostałem wysłany na badania w dniu pracy, lecz firma która świadczy opiekę medyczną nie miała terminów w danym dniu i zostałem umówiony na następny dzień. Kierownik poinformował mnie że nie mam zdolności i nie mogę pracować a także nie przysługuje mi żaden typ urlopu, nawet bezpłatny. Wpisał mi w grafiku dwa dni nawet z tym dniem w którym miałem wykonać badania, iż jest to nieobecność nieusprawiedliwiona. Nawet nie uwzględnił że pracowałem 3 godz. w pierwszym dniu. I teraz pozostaje pytanie czy było to uzasadnione, skoro skierowanie od kierownika otrzymałem po terminie i nie mam wpływu na termin badań. Przecież w świadectwie pracy będe miał notatke o tych dwóch dniach bez komentarza o co chodziło.
  Proszę o jakąś poradę prawną bo chyba firma zachowała się niewporządku co do mnie.

  Odpowiedz Cytuj
 • Proszę udać się z tym tematem do Państwowej Inspekcji Pracy. Tam otrzyma Pan bezpłatnie porady z zakresu prawa pracy. Nie musi Pan podawać szczegółów dotyczących pracodawcy, jeśli nie chce Pan, żeby PIP przeprowadził kontrolę lub wręcz przeciwnie podać dane pracodawcy i złożyć wniosek o przeprowadzenie kontroli. PIP zbada sprawę przy okazji "rutynowej" kontroli, w taki sposób, żeby pracodawca nie mógł się domyśleć, kto i na co się poskarżył. Przykładowo jeśli Pan się poskarży inspektor przyjdzie do firmy, żeby zbadać kwestie związane z BHP, a przy okazji przewietrzy kwestie urlopów, ewidencji czasu pracy i inne zagadnienia, które podlegają kontroli PIP i przy tej okazji "całkiem przypadkiem" natknie się na Pan sprawę.
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • dziękuje za porade
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Przypomnienie o badaniach okresowych

  Czy pracownik, który wie, że zbliża się termin jego badań okresowych ma obowiązek przypomnieć o tym pracodawcy, jeśli ten nie kwapi się do wydania skierowania na takie badania?

 • Udzielenie pracownikowi urlopu a badanie kontrolne

  Czy pracownikowi, który przebywał na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni można udzielić urlopu wypoczynkowego, bez zdolności do pracy wydanego przez lekarza medycyny pracy? Czy można wysłać na badanie kontrolne pracownika dopiero po urlopie?

 • Praca w niedzielę

  W moim zakładzie pracujemy od poniedziałku do piątku. Zlecono mi w miesiącu czerwcu 2003r. wykonanie pracy w niedzielę (ok. 2 godz.). Czy mam prawo na mój wniosek uzyskać w zamian inny cały dzień wolny? Ponadto proszę o podanie podstawy prawnej.

 • Koszty badania okresowego pracowników

  Jestem pracownikiem firmy zatrudniającej ponad 100 osób, z główną siedzibą w Radomiu, ja pracuję w Warszawskim oddziale firmy, dostałam skierowanie na badania okresowe. Koszt takich badań w Warszawie wynosi około 100 zł a pracodawca wydał zarządzenie, że koszt badania ogólnego nie może przekroczyć 20 zł, a badania ogólnego + badanie wzroku 35 zł, tylko takie koszty zostaną mi zwrócone. Co mam zrobić w przypadku, kiedy nie mam możliwości zrobić badań za taką cenę? Czy pracodawca może mnie zmusić do pokrycia kwoty przekraczającej tą z zarządzenia z własnej kieszeni?

 • Termin zapłaty podatku w dniu wolnym od pracy

  Czy w sytuacji, gdy termin zapłaty podatku dochodowego wypada w sobotę 20 listopada, mogę dokonać przelewu w pn. 22 listopada?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane