Forum prawne

przeszukanie policyjne kobiety

Witam, ostatnio spotkala mnie bardzo niemila sytuacja. Bylam z koleżanką w supermarkecie na zakupach, zostałyśmy oskarżone o kradziez ktorej niedokonałyśmy. Policjant który przyjechał zaczal mnie przeszukiwac min. dotykajac mnie. to powinna chyba robic kobieta, czy mial do tego prawo, czy przypadkiem kobieta nie powinna przeszukiwac kobiet?

2012.1.17 11:4:56

Odpowiedzi w temacie: przeszukanie policyjne kobiety (7)

chcial sobie poobmacywac:P

2012.1.17 12:56:31

policjant mężczyzna nie ma prawa przeszukiwać kobiety...

2012.1.17 13:40:54

powinna to byc kobieta, a nie mezczyzna

2012.1.17 13:55:29

ma pani prawo złożyć skargę i jak pani odpowiednio to napisze to może nawet żądać odszkodowania.

2012.1.17 14:20:29

a była pani winna?

2012.1.19 9:9:26

to nie ważne, jeśli nawet była a policjant chciał ją przeszukać mógł albo zabrać ją na komisariat gdzie zostałaby przeszukana przez funkcjonarjuszkę lub poprosic o funkcjonariuszke przez walkie talkie.

2012.1.27 9:15:21


Od kontroli osobistej przeszukanie różni się tym, że podstawą jego przeprowadzenia jest Kodeks postępowania karnego i ma ono charakter czynności procesowych. Oznacza to, że czynności te są przeprowadzane w ramach toczącego się postępowania karnego. Tak więc w Pani przypadku była Pani poddana kontroli osobistej.Policjant ma prawo dokonać kontroli osobistej w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez osobę poddawaną kontroli czynu zabronionego pod groźbą kary. Kontroli osobistej powinna w miarę możliwości dokonywać osoba tej samej płci. Od reguły tej istnieją odstępstwa w przypadku konieczności przeprowadzenia kontroli osobistej niezwłocznie, ze względu na okoliczności mogące stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia osób i mienia. W Pani przypadku raczej takie czynniki raczej nie miały miejsca, więc nie było konieczne bezzwłoczne dokonanie Kontroli. Mogła Pani domagać się przeprowadzenia kontroli przez osobę tej samej płci. Policjant przeprowadzający czynność ma obowiązek dopuścić osobę przybraną do udziału w czynności, jeżeli jej udział nie utrudni lub nie uniemożliwi przeprowadzenia czynności. Również policjant może przybrać do czynności osobę trzecią, jeżeli uzna to za konieczne do osiągnięcia celu kontroli. Kontrolę osobistą przeprowadza się w miejscu niedostępnym na czas wykonywania kontroli dla osób postronnych, o ile przeprowadzenie jej w innym miejscu nie jest uwarunkowane czynnikami o których wspomniałem wyżej.
Policjant przystępujący do kontroli ma obowiązek podać podstawę prawną (art. 15 Ustawy o Policji) i przyczynę podjęcia kontroli oraz swój stopień, imię i nazwisko w taki sposób, aby można było je swobodnie odnotować. Policjant nieumundurowany dodatkowo ma obowiązek okazać legitymację służbową i umożliwić odnotowanie danych w niej zawartych. Po zakończeniu wykonywania czynności osoba poddana kontroli powinna zostać poinformowana ustnie o prawie złożenia zażalenia na sposób przeprowadzenia kontroli. Zażalenie składa się do właściwej miejscowo prokuratury.
Podczas przeprowadzania kontroli policjant ma prawo sprawdzić zawartość podręcznego bagażu oraz odzieży osoby kontrolowanej i przedmioty które są w jej posiadaniu i znajdują się na jej ciele. Odsłanianie przykrytych odzieżą powierzchni ciała przekracza zakres kontroli osobistej i przekształca się w przeszukanie art.217kpk.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Dz.U.02.7.58
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 września 1990 r. w sprawie trybu legitymowania, zatrzymywania osób, dokonywania kontroli osobistej oraz przeglądania bagaży i sprawdzania ładunku przez policjantów. Dz.U.90.70.409

2012.1.27 14:13:6

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika