Emerytura

Z jakich uprawnień emerytalnych mogą skorzystać nauczyciele?

Nauczyciele mogą przejść na emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela, o ile spełniają wszystkie warunki przewidziane dla tych uprawnień w przepisach oraz zgłoszą wniosek o emeryturę do 31 sierpnia 2018 r.

Którzy nauczyciele mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych?

Jak wyjaśnił ZUS, z uprawnień emerytalnych przewidzianych przepisami art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela oraz art. 21 ustawy z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS mogą skorzystać nauczyciele, którzy:
  • przed 2009 r. pracowali przynajmniej 30 lat, w tym 20 lat wykonywali pracę nauczycielską w szkolnictwie (a nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich – pracowali przynajmniej 25 lat, w tym 20 lat wykonywali pracę nauczycielską w szkolnictwie specjalnym)
i
  • przed 1 października 2017 r. osiągnęli obniżony wiek emerytalny 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), a nie osiągnęli podwyższonego wieku emerytalnego, odpowiedniego dla daty urodzenia ubezpieczonego,
albo
  • od 1 października 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r. osiągną wiek obniżony, czyli 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni)
- jeśli do 31 sierpnia 2018 r.:
  • rozwiążą stosunek pracy na swój wniosek
albo
  • ich stosunek pracy zostanie rozwiązany lub wygaśnie z przyczyn dotyczących pracodawcy.
Żeby skorzystać z tych uprawnień, muszą zgłosić wniosek o emeryturę do 31 sierpnia 2018 r. 

Kto jeszcze może skorzystać z uprawnień emerytalnych na podstawie Karty Nauczyciela?

Nauczyciele mogą przejść na emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela także wówczas, kiedy ich stosunek pracy zostanie rozwiązany bądź wygaśnie, ponieważ nie mogą być zatrudnieni w gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018 lub 2018/2019 ze względu na zmiany organizacyjne, które spowodują wygaszenie kształcenia w gimnazjum (w okolicznościach określonych w przepisach). Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazało bowiem, że okoliczności rozwiązania stosunku pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy związane z wygaszaniem kształcenia w gimnazjum można uznać za tożsame z okolicznościami dotyczącymi pracodawcy, które określa Karta Nauczyciela. Oznacza to, iż nauczyciel, z którym zostanie rozwiązany stosunek pracy bądź którego stosunek pracy wygaśnie do 31 sierpnia 2018 r. w związku z wygaszaniem kształcenia w gimnazjum i który złoży wniosek o emeryturę z Karty Nauczyciela do 31 sierpnia 2018 r. – również nabędzie uprawnienia do emerytury nauczycielskiej na podstawie Karty Nauczyciela (pod warunkiem, że spełnił pozostałe warunki wymagane do przyznania takiej emerytury).
Emerytura nauczycielska może być przyznana przez ZUS na podstawie Karty Nauczyciela wyłącznie nauczycielowi (m.in. nauczycielowi wygaszanych gimnazjów), który ma rozwiązane wszystkie stosunki pracy w charakterze nauczyciela.

A co, jeżeli nauczycielowi przyznano już emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego?

Emeryturę z Karty Nauczyciela ZUS może przyznać wyłącznie tym nauczycielom, którym nie przyznano emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego (obniżonego bądź podwyższonego). Oznacza to, że nauczyciel nie może uzyskać emerytury z Karty Nauczyciela, jeśli ma już ustalone prawo do emerytury powszechnej.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2016 r. poz. 1379) - art. 88 ust. 2a oraz art. 20 ust. 1, 5c i 7.
  • ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 38) - art. 21.
  • ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60) - art. 225 ust. 1, 6, 7 i 10 oraz art. 226 ust. 1.

Polub nas na Facebooku:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 28.3.2018

    Projekt zmian ustawy o pracowniczych programach emerytalnych

    Proponowana nowelizacja ma dostosować polskie prawo do unijnej dyrektywy, która ma ułatwić korzystanie z prawa do swobodnego przemieszczania się pracowników między państwami Unii Europejskiej.

  • 16.9.2004

    Emerytura dla ubezpieczonych urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 r.

    Reforma systemu ubezpieczeń społecznych, która weszła w życie od 1 stycznia 1999 r. zmieniła zasady nabywania praw do świadczeń emerytalnych oraz sposób ustalania ich wysokości. Nowy system przewiduje (...)

  • 16.12.2013

    Ulgi na przejazdy nauczycieli - zmiana w 2014 roku

    Od 1 stycznia 2014 roku nauczyciele przedszkoli otrzymają prawo do ulg w przejazdach publicznym transportem zbiorowym kolejowym i autobusowym, które dotychczas posiadali nauczyciele szkół podstawowych, (...)

  • 10.3.2017

    Od kiedy przejdziemy wcześniej na emeryturę?

    Od 1 października 2017 r. na emeryturę będą mogły przechodzić kobiety w wieku 60 lat i mężczyźni, którzy osiągnęli 65 lat. 

  • 18.10.2017

    Emerytury dla obywateli Ukrainy?

    Dzięki postanowieniom umowy o zabezpieczeniu społecznym możliwe jest transferowanie świadczeń dla świadczeniobiorców mieszkających w Polsce, na ich rachunki bankowe. Inną zasadą, (...)