Z jakich uprawnień emerytalnych mogą skorzystać nauczyciele?
Nauczyciele mogą przejść na emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela, o ile spełniają wszystkie warunki przewidziane dla tych uprawnień w przepisach oraz zgłoszą wniosek o emeryturę do 31 sierpnia 2018 r.
Którzy nauczyciele mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych?
Jak wyjaśnił ZUS, z uprawnień emerytalnych przewidzianych przepisami art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela oraz art. 21 ustawy z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS mogą skorzystać nauczyciele, którzy:- przed 2009 r. pracowali przynajmniej 30 lat, w tym 20 lat wykonywali pracę nauczycielską w szkolnictwie (a nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich – pracowali przynajmniej 25 lat, w tym 20 lat wykonywali pracę nauczycielską w szkolnictwie specjalnym)
- przed 1 października 2017 r. osiągnęli obniżony wiek emerytalny 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), a nie osiągnęli podwyższonego wieku emerytalnego, odpowiedniego dla daty urodzenia ubezpieczonego,
- od 1 października 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r. osiągną wiek obniżony, czyli 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni)
- rozwiążą stosunek pracy na swój wniosek
- ich stosunek pracy zostanie rozwiązany lub wygaśnie z przyczyn dotyczących pracodawcy.
Kto jeszcze może skorzystać z uprawnień emerytalnych na podstawie Karty Nauczyciela?
Nauczyciele mogą przejść na emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela także wówczas, kiedy ich stosunek pracy zostanie rozwiązany bądź wygaśnie, ponieważ nie mogą być zatrudnieni w gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018 lub 2018/2019 ze względu na zmiany organizacyjne, które spowodują wygaszenie kształcenia w gimnazjum (w okolicznościach określonych w przepisach). Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazało bowiem, że okoliczności rozwiązania stosunku pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy związane z wygaszaniem kształcenia w gimnazjum można uznać za tożsame z okolicznościami dotyczącymi pracodawcy, które określa Karta Nauczyciela. Oznacza to, iż nauczyciel, z którym zostanie rozwiązany stosunek pracy bądź którego stosunek pracy wygaśnie do 31 sierpnia 2018 r. w związku z wygaszaniem kształcenia w gimnazjum i który złoży wniosek o emeryturę z Karty Nauczyciela do 31 sierpnia 2018 r. – również nabędzie uprawnienia do emerytury nauczycielskiej na podstawie Karty Nauczyciela (pod warunkiem, że spełnił pozostałe warunki wymagane do przyznania takiej emerytury). Emerytura nauczycielska może być przyznana przez ZUS na podstawie Karty Nauczyciela wyłącznie nauczycielowi (m.in. nauczycielowi wygaszanych gimnazjów), który ma rozwiązane wszystkie stosunki pracy w charakterze nauczyciela.A co, jeżeli nauczycielowi przyznano już emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego?
Emeryturę z Karty Nauczyciela ZUS może przyznać wyłącznie tym nauczycielom, którym nie przyznano emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego (obniżonego bądź podwyższonego). Oznacza to, że nauczyciel nie może uzyskać emerytury z Karty Nauczyciela, jeśli ma już ustalone prawo do emerytury powszechnej.Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2016 r. poz. 1379) - art. 88 ust. 2a oraz art. 20 ust. 1, 5c i 7.
- ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 38) - art. 21.
- ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60) - art. 225 ust. 1, 6, 7 i 10 oraz art. 226 ust. 1.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?