Odmowa złożenia próbki pisma a przeszukanie

Pytanie:

Nie chciałabym poprzez odmowę współpracy spowodować rewizji w moim mieszkaniu. Jeśli nie będę chciała pisać kilkustronicowych wypracowań, to czy Policja może zrobić przeszukanie mojego mieszkania w celu zdobycia jakiegoś mojego pisma pisanego ręcznie? Jestem przesłuchiwana w charakterze świadka. Czy moja odmowa (na podstawie 183 kpk) złożenia próbki pisma odręcznego może skutkować np. rewizją w moim mieszkaniu? Skoro Policja potrzebuje dowodów, to czy może je zdobyć w ten sposób? Sprawa nie wydaje mi się poważna, ale trudno zgadnąć, jak prawo to interpretuje.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Na podstawie art. 183 kpk można jedynie uchylić się od odpowiedzi na konkretne pytanie. Przepis ten nie znajduje zastosowania do pobierania próbki pisma ręcznego. Żaden jednak z przepisów procedury nie zobowiązuje - ani świadka, ani podejrzanego, ani oskarżonego - do napisania czegokolwiek. Świadek ma obowiązek stawić się na przesłuchanie i zeznawać. Podejrzany (także "osoba podejrzana", czyli taka, wobec której istnieją już podstawy do uznania, że popełniła przestępstwo, ale wobec której nie postawiono jeszcze zarzutu) i oskarżony nie muszą nawet zeznawać. Przepisy nakładają na nich obowiązek "znoszenia" pewnych badań, ale nigdy nie chodzi tu o "aktywny" w ich udział (napisanie czegoś, nagranie głosu etc.).

Odmowa złożenia próbki pisma może spowodować przeszukanie mieszkania i zatrzymanie rzeczy. Policja - na podstawie postanowienia prokuratora albo w wypadkach niecierpiących zwłoki bez takiego postanowienia - może bowiem dokonać przeszukania pomieszczeń w celu znalezienia rzeczy mogącej stanowić dowód w sprawie, a następnie tę rzecz zatrzymać. Dowodem w sprawie o podrobienie podpisu mogą być natomiast inne dokumenty, na których widnieje podpis domniemanego sprawcy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: