Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Głosowanie na zebraniach wspólnoty

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Czy zasada głosowania "1 lokal = 1 głos" powinna być uchwalana na początku każdego zebrania wspólnoty, czy też wystarczy podjąć taką uchwałę raz. A jeśli raz to czy w treści tej uchwały powinien istnieć zapis, iż obowiązuje ona na pozostałych zebraniach wspólnoty?

  Odpowiedz Cytuj
 • mirbink
  Wysłany: 2006-03-14 23:14:36

  Kwestię głosowania we wspólnocie reguluje art. 23 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali, który w punkcie 2 mówi, że: " Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos". Oznacza to, że przyjmując zasadę głosowania w systemie: "1 właściciel-1 głos" należy określić w jakiej sprawie taki system głosowania bedzie obowiązywał. Nie można więc raz i na zawsze przegłosować stosowania tego systemu. W praktyce decyzję o przyjęciu takiego systemu głosowania podejmuje się na każdym zebraniu albo raz, w odniesieniu do wszystkich planowanych do przegłosowania na zebraniu uchwał (wtedy trzeba krótko opisać wszystkie sprawy, których dotyczyć będą uchwały), albo też podejmuje się decyzję o głosowaniu w tym systemie przed głosowaniem każdej kolejnej uchwały (wtedy treść uchwały o wyborze systemu głoswania musi określać czego dotyczyć będzie uchwała głosowana w systemie: "1 właściciel-jeden głos"). Należy zwrócić uwagę, że art. 2a wspomnianej ustawy mówi, że: "Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej", ale trzeba pamietać, że i w tym przypadku żadanie nie może dotyczyć ustanowienia systemu głosowania raz i na zawsze, a wprowadzane jest na żądanie przed głosowaniem danej uchwały. Zarządca nieruchomości Mirosław Binkowski (nr licencji:5015)
 • Reklama

 • fDrxibiwLny
  Wysłany: 2016-09-28 09:09:11

  G8M4JR zydivoplylmv, [url=http://jluuzufcjwns.com/]jluuzufcjwns[/url], [link=http://npgdgaphdtpg.com/]npgdgaphdtpg[/link], http://tsmrzdljmhlr.com/
 • Ile osób musi zagłosować na tak, żeby dana kwestia przeszła?
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane