Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Ojciec chce wyrzucić mnie z domu

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Arek
  Wysłany: 2008-11-26 10:26:28

  Witam
  Przeglądałem wszystkie wątki i znalazłem podobne lecz chciałbym się upewnić i nieco prosić o rozwinięcie.
  Od urodzenia mieszkam w domu mojego ojca, matka niestety zmarła. Ojciec od zawsze starał mi obrzydzić życie a ostatnio kazał się wyprowadzić. Powodem było posiadanie innego zdania niż on. Oczywiście to tylko pretekst bo wydaje mi się że szuka powodu do usunięcia mnie z domu. Chciałbym się dowiedzieć czy ma takie prawo. Proszę też o przykłady jak przestrzec się przed eksmisją. Najczęściej sam płace rachunki i poradzono mi bym to robił przelewem z własnego konta. Wyremontowałem dwa pokoje i planuje dalsze prace. Jak zebrać dowody że zależy mi na tym domu?

  Odpowiedz Cytuj
 • a
  Wysłany: 2009-01-07 15:01:54

  za mało danych, żeby odpowiedzieć na pytanie. Skoro zmarła Pana matka, to powinien Pan dziedziczyć część po matce we własności domu, chyba, że dom był tylko wlasnością ojca. Ale czy to jest na pewno własność, jeżeli tak, to jakie rachunki za dom Pan płaci? Jak Pan napisze jakieś szczegóły, będę mogła coś poradzić. pozdrawiam
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • zyczliwy
  Wysłany: 2009-01-21 14:15:44

  Proponuje od siebie i analizy konstytucji a napewno dojdziesz do prawidlowych wnioskow
  Odpowiedz Cytuj
 • fetica
  Wysłany: 2009-03-05 16:13:09

  Mam do Ciebie pytanie trochę z innej beczki - przygotowuję program tv o osobach, które rodzice wyrzucają z domu. Warto o takich sytuacjach rozmawiać. Możesz się do mnie odezwać? Agata, grafit.cynamon@gmail.com
  Odpowiedz Cytuj
 • fortunalex@bblog
  Wysłany: 2009-04-11 06:26:32

  Twoja sytuacja jest trudna, ale nie beznadziejna. Mam nadzieję, że dom nie był własnością odrębną ojca, ale współwłasnością rodziców, wówczas spadek po mamie dzieli się po połowie i ojciec ma prawo do 3/4 domu, a ty do 1/4. Po uzyskaniu postanowienia o stwierdzeniu praw do spadku możesz wpisać swoje prawo do księgi wieczystej i później domagać się aby sąd ustalił sposób użytkowania nieruchomości współnej. Gdyby jednak okazało się że dom był własnością odrębną to w zasadzie ojciec nie ma obowiązku utrzymywać pełnoletniego syna a dach nad głową to rodzaj alimentacji. Wówczas możesz żądać zwrotu nakładów i dostarczenia innego lokalu, ale to zależy od uznania sądu. Radziłbym ostrożność przy dalszych nakładach.
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Utrzymywanie dorosłego, studiującego dziecka

  Jestem 20-letnia studentką studiów dziennych, nie pracuję. Istnieje możliwość, że zgłoszę ojca-alkoholika na komisję alkoholową. On, w rewanżu, może mnie wyrzucić z domu. Czy według prawa, ojciec może przestać mnie utrzymywać?

 • Zameldowanie a alimentacja w naturze

  Moi rodzice po rozwodzie podzielili dom na dwie niezależne części (decyzją sądu o podziale majątku). W Księgach Wieczystych dom jest nadal współwłasnością rodziców. Mieszkam w tym domu od urodzenia i jestem w tym domu zameldowana. Mój ojciec po postawieniu ścian działowych nie dopuszcza mnie do pokoi, z których korzystałam przed podziałem (w pokojach pozostały moje rzeczy i meble). Ojciec zgadza się na to, bym wzięła swoje rzeczy, natomiast nie wyraża zgody na to, bym zamieszkiwała lokal. W chwili obecnej mieszkam u matki, lecz ze względu na zmiany w zagospodarowaniu budynku nie będę mogła zamieszkiwać jej części budynku. Nie stać mnie na wynajęcie pokoju. Jakie mam prawa do lokalu matki i ojca, skoro jestem tam zameldowana od 26 lat. Jak mogę wyegzekwować swoje prawa?

 • Miejsce pobytu dziecka

  Sąd orzekając rozwód powierzył obowiązki wychowywania dzieci obojgu rodzicom, natomiast ojca obciążył obowiązkiem alimentacyjnym. Sąd ustalił również, że miejscem pobytu dzieci będzie każdorazowe miejsce zamieszkania matki. Aktualnie ojciec manipuluje 16 letnim synem, żeby zemścić się na mnie. Namówił syna, aby się przeprowadził do niego i cały czas go buntuje. Syn uważa, że ojciec ma rację (bo taka sytuacja synowi pasuje) odwrócił się ode mnie całkowicie. Pozwoliłam synowi, aby pomieszkał trochę z tatą i zobaczył jak będzie. Jednak nie mogę zgodzić się na dłuższe przebywanie syna u ojca ponieważ on praktycznie jest tam sam. Ojciec nie sypia w domu z synem tylko u przyjaciółki. Na parterze domu jest sklep spożywczo-monopolowy do którego syn ma dostęp podczas nieobecności ojca. Synowi bardzo taka sytuacja odpowiada i nie chce do mnie wrócić. Nie mogę również go odwiedzać u ojca. Od czasu przeprowadzki syna, ojciec nie płaci alimentów (bo właśnie o to mu chodziło - uważa, że ja się utrzymuję z jego alimentów) Pewnego dnia, pod wpływem nerwów,zgłosiłam komornikowi wyegzekwowanie zaległych alimentów.(pieniądze od komornika zamierzam wpłacić na konto syna) Pytanie brzmi: Czy dobrze zrobiłam i czy jest to zgodne z prawem i w jaki sposób mam odzyskać syna z powrotem?

 • Zaliczenie darowizny do spadku

  W 1979r. mój ojciec i rodzice mojego męża kupili na moje nazwisko nam mieszkanie. Obecni przy zakupie byli moja mamy i jej konkubent (od 1985r jej drugi mąż). Po dziewięciu latach sprzedaliśmy mieszkanie, za uzyskane pieniądze rozbudowaliśmy dom mojej mamy, który kupiła w 1976r. jako majątek odrębny. W 1988r. przed rozbudową mama darowała nam 1/2 nieruchomości. Po śmierci mamy w trakcie postępowania spadkowego jej drugi mąż twierdzi, że rozbudowa domu nastąpiła za pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania, które zostało dla mnie przez niego kupione. Czy taka sugestia mam wpłw na toczącą się sprawę spadkową po zmarłej mamie? Czy muszę szukać świadków i dowodzić, że pieniądze na zakup mieszkania pochodziły z innego źródła?

 • Orzekanie o władzy rodziców w wyroku rozwodowym

  Czy wydana opinia przez Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny co do kontaktowania się z 14-letnim synem zobowiązuje mnie prawnie? Nie chcę kontaktować się z synem w domu jego matki, gdyż odszedłem z tego domu i nie chcę tam wrócić. Mieszkam u innej kobiety. Syn nie chce przychodzić do mnie, bo nie chce kontaktu z moją obecną partnerką. Ja nie chcę stracić kontaktu z synem, ale nie chcę też spotykać się z nim bez obecności mojej obecnej partnerki. Czy grożą mi z tego powodu jakieś prawne konsekwencje?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane