Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Ojciec chce wyrzucić mnie z domu

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Arek
  Wysłany: 2008-11-26 10:26:28

  Witam
  Przeglądałem wszystkie wątki i znalazłem podobne lecz chciałbym się upewnić i nieco prosić o rozwinięcie.
  Od urodzenia mieszkam w domu mojego ojca, matka niestety zmarła. Ojciec od zawsze starał mi obrzydzić życie a ostatnio kazał się wyprowadzić. Powodem było posiadanie innego zdania niż on. Oczywiście to tylko pretekst bo wydaje mi się że szuka powodu do usunięcia mnie z domu. Chciałbym się dowiedzieć czy ma takie prawo. Proszę też o przykłady jak przestrzec się przed eksmisją. Najczęściej sam płace rachunki i poradzono mi bym to robił przelewem z własnego konta. Wyremontowałem dwa pokoje i planuje dalsze prace. Jak zebrać dowody że zależy mi na tym domu?

  Odpowiedz Cytuj
 • a
  Wysłany: 2009-01-07 15:01:54

  za mało danych, żeby odpowiedzieć na pytanie. Skoro zmarła Pana matka, to powinien Pan dziedziczyć część po matce we własności domu, chyba, że dom był tylko wlasnością ojca. Ale czy to jest na pewno własność, jeżeli tak, to jakie rachunki za dom Pan płaci? Jak Pan napisze jakieś szczegóły, będę mogła coś poradzić. pozdrawiam
 • Reklama

 • zyczliwy
  Wysłany: 2009-01-21 14:15:44

  Proponuje od siebie i analizy konstytucji a napewno dojdziesz do prawidlowych wnioskow
 • fetica
  Wysłany: 2009-03-05 16:13:09

  Mam do Ciebie pytanie trochę z innej beczki - przygotowuję program tv o osobach, które rodzice wyrzucają z domu. Warto o takich sytuacjach rozmawiać. Możesz się do mnie odezwać? Agata, grafit.cynamon@gmail.com
 • fortunalex@bblog
  Wysłany: 2009-04-11 06:26:32

  Twoja sytuacja jest trudna, ale nie beznadziejna. Mam nadzieję, że dom nie był własnością odrębną ojca, ale współwłasnością rodziców, wówczas spadek po mamie dzieli się po połowie i ojciec ma prawo do 3/4 domu, a ty do 1/4. Po uzyskaniu postanowienia o stwierdzeniu praw do spadku możesz wpisać swoje prawo do księgi wieczystej i później domagać się aby sąd ustalił sposób użytkowania nieruchomości współnej. Gdyby jednak okazało się że dom był własnością odrębną to w zasadzie ojciec nie ma obowiązku utrzymywać pełnoletniego syna a dach nad głową to rodzaj alimentacji. Wówczas możesz żądać zwrotu nakładów i dostarczenia innego lokalu, ale to zależy od uznania sądu. Radziłbym ostrożność przy dalszych nakładach.
 • Mati81
  Wysłany: 2017-09-26 18:35:46

  Witam. Mieszkam obecnie w domu rodziców z żoną i synkiem, Ale mama , zmarla, mieszkamy z ojcem. Mam także siostrę która mieszka gdzie indziej. Mój ojciec nie zrobił sprawy spadkowej (nie wiem czy to ważne). Ojciec ma 1300 renty po mamie, kredyt hipoteczny jaki mamy jeszcze do spłaty to ok. 1600, daje 1000 żeby mógł go spłacać. Jestem poreczycielem tego kredytu wraz z siostrą, ale tylko ja daje na jego spłatę pieniądze. Pytania natomiast mam nieco inne, mianowicie: Ile mam spadku po mamie? I czy ojciec może wygonic mnie z domu? (nie biorąc już pod uwagę tego że sobie finansowo nie poradzi). I czy jak jestem poreczycielem tego kredytu, czy mogę zrezygnować z tego poreczycielstwa żeby ewentualnie wziąć kredyt hipoteczny z żoną na przykład?. Czy mogę założyć i jak sprawę o spłatę przez ojca mojej część po mamie? Podczas kredytu hipotecznego?
 • Witam. Mieszkam obecnie w domu rodziców z żoną i synkiem, Ale mama , zmarla, mieszkamy z ojcem. Mam także siostrę która mieszka gdzie indziej. Mój ojciec nie zrobił sprawy spadkowej (nie wiem czy to ważne). Ojciec ma 1300 renty po mamie, kredyt hipoteczny jaki mamy jeszcze do spłaty to ok. 1600, daje 1000 żeby mógł go spłacać. Jestem poreczycielem tego kredytu wraz z siostrą, ale tylko ja daje na jego spłatę pieniądze. Pytania natomiast mam nieco inne, mianowicie: Ile mam spadku po mamie? I czy ojciec może wygonic mnie z domu? (nie biorąc już pod uwagę tego że sobie finansowo nie poradzi). I czy jak jestem poreczycielem tego kredytu, czy mogę zrezygnować z tego poreczycielstwa żeby ewentualnie wziąć kredyt hipoteczny z żoną na przykład?. Czy mogę założyć i jak sprawę o spłatę przez ojca mojej część po mamie? Podczas kredytu aktywnego hipotecznego?
 

Dodaj post na forum:

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane