Rozwód a wspólnie zajmowane mieszkanie

Pytanie:

"Jestem właścicielem mieszkania własnościowego (własność odrębna). Żona wystąpiła o rozwód. Zagroziła, że po rozwodzie będzie mieszkać u mnie, bo sąd przydzieli jej jeden pokój i będzie mi \"umilać\" życie. Czy to możliwe aby sąd decydował o wykorzystaniu mojego mieszkania? Jak się zabezpieczyć przed taką ewentualnością - zamieszkania żony u mnie po rozwodzie?"

Odpowiedź prawnika: Rozwód a wspólnie zajmowane mieszkanie

Niestety ostrzeżenia żony są uzasadnione. W wyroku orzekającym rozwód sąd obowiązany jest rozstrzygnąć o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania. Nie ma przy tym znaczenia tytuł prawny do tegoż mieszkania ani też fakt, iż pozostaje ono w majątku odrębnym jednego z małżonków. Eksmisja ze wspólnie zajmowanego mieszkania jednego z małżonków jest możliwa w wypadkach wyjątkowych, gdy swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika