Eksmisja z domu teściowej

Pytanie:

Dzień dobry. Od dłuższego czasu nie układa mi się z mężem i moją teściową. Biorę więc rozwód. Teściowa grozi mi eksmisją z domu, w którym mieszkam z mężem, a którego ona jest właścicielką. Czy te groźby są realne?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Należy wskazać, że pomimo tego, że oficjalnym właścicielem domu jest Pani teściowa to jeżeli zajmuje Pani z mężem wspólny dom poprzez faktyczne w nim zamieszkiwanie nie może Pani zostać w tej chwili eksmitowana. O możliwości dalszego zamieszkiwania we wspólnym mieszkaniu zgodnie z art. 58 § 2 k.r.o. orzeknie bowiem sąd w wyroku rozwodowym. Szybkie postępowanie eksmisyjne jest przewidziane jedynie w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka.
Małżonek może również wystąpić w odrębnym procesie o eksmisję Pani ze wspólnego lokalu mieszkalnego na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Tekst jednolity: Dz. U. 2005 r. Nr 31 poz. 266 ze zm.) także w czasie trwania postępowania w sprawie o rozwód, w której nie zgłoszono żądania eksmisji ( tak: Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 12 czerwca 2008 r. III CZP 41/2008 ). W obu jednak przypadkach eksmisja może nastąpić dopiero po prawomocnym orzeczeniu sądu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

NA SKÓTY