Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

rozwód - podział mieszkania

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2004-05-19 00:00:00

  Mieszkam z mężem w mieszkaniu własnościowym, spółdzielczym (przydział jest na nas dwoje). Część ceny mieszkania (ok. 40%)zapłaciliśmy z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży poprzedniego mieszkania (tam właścicielem był tylko mój mąż, kupił je jako kawaler). Co będzie przy rozwodzie i podziale majątku? Czy wartość mieszkania powinna być podzielona na pół czy mój mąż powinien dostać większą część? Pozdrawiam.

  (elha)

  Odpowiedz Cytuj
 • CC
  Wysłany: 2004-05-20 10:57:53

  mam ten sam problem....
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • ewa
  Wysłany: 2004-05-20 19:58:36

  jesli nie spisaliscie intercyzy to mieszkanie bedzie dzielone na pol. jesli spisaliscie to niestety on dostanie wiecej metrów
  Odpowiedz Cytuj
 • leon40
  Wysłany: 2007-05-28 12:27:14

  Droda (elho)>Jeżeli jesteście małżenśtwem to mieszkanie macie po połowie czyli po 50%. Ale przy podziale majątku sprawa wyglada inaczej. 40 % wartości mieszkania było majątkiem odrebnym męża. Do podziału zostaje 60% czyli po 30% dla każdej ze stron.. W tym przypadku męzowi przysługuje 70% wartości mieszkania a tobie tylko 30%.Najlepiej zrobić operat wyceny majątku gdzie biegły sądowy wyliczy wartość mieszkania na dzień rozwodu oraz sumy przypadające na poszczególne strony sporu. Koszt operatu to około 1000zł.
  Odpowiedz Cytuj
 • leon40
  Wysłany: 2007-05-28 12:29:10

  Droda (elho)>Jeżeli jesteście małżenśtwem to mieszkanie macie po połowie czyli po 50%. Ale przy podziale majątku sprawa wyglada inaczej. 40 % wartości mieszkania było majątkiem odrebnym męża. Do podziału zostaje 60% czyli po 30% dla każdej ze stron.. W tym przypadku męzowi przysługuje 70% wartości mieszkania a tobie tylko 30%.Najlepiej zrobić operat wyceny majątku gdzie biegły sądowy wyliczy wartość mieszkania na dzień rozwodu oraz sumy przypadające na poszczególne strony sporu. Koszt operatu to około 1000zł.
  Odpowiedz Cytuj
 • Gdybys miala choć trochę wstydu to byś takich pytań nie zadawała. Wyszłaś zamąż tylko po to aby zrobić dobry biznes na majątku męża. Zastanawiałaś się jaki ty wkład wniosłaś w powstanie tego majątku! Uważam że byłe żony notorycznie okradają byłych mężów.Pozdrawiam. biznes z łomem
  Odpowiedz Cytuj
 • Była żona
  Wysłany: 2007-09-25 08:41:43

  A gdybyś Ty miał trochę pojęcia o życiu i o tym jak sprawy wyglądają po rozwodzie to raczej nie oceniałbyś innych a poza tym nie sądź byś sam nie został bezpodstawnie osądzony. U mnie jest inna sytuacja, kupiliśmy mieszkanie (część na kredyt) spłacaliśmy niby oboje ale on zarabiał 800 zł które nawet nie starczały na jego wydatki (papierosy , alkohol, wyjazdy na skałki, markowe ubrania) ja natomiast zarabiałam na mieszkanie , kredyt, wyżywienie. Przez ostatni rok były mieszkał u swojej kochanki i nawet raz nie zapytał czy nie mamy żadnych zaległości w opłatach za mieszkanie. A teraz on chce połowę mieszkania chociaż na piśmie zrzekł się mieszkania w zamian za rozwód bez orzekania o winie. Niestety prawnie nie mogę nic zrobić, ponieważ nie przekazał mi mieszkania notarialnie. To co robi mój były, to jest dopiero powód do wstydu, A ostatnio jeszcze mnie straszy, że wprowadzi się z kochanką. I tak na zakończenie ja uważam, że źli i pazerni ludzie okradają swoich byłych bez względu na to czy to kobieta czy mężczyzna
  Odpowiedz Cytuj
 • Witam. Może ktoś będzie w stanie mi udzielić jakiejs odpowiedzi. W maju tego roku wziełam rozwód, wczesniej przez prawie rok były mąż mieszkał u swoich rodziców, mial kochankę. Ja mieszkam z dziećmi w naszym mieszkaniu znajdujacym się w części budynku stanowiącego współwlasnośc moich teściów, byłego męża i moim. Problem pojawił się zaraz po rozwodzie ponieważ byli tesciowei zaczeli w znaczący sposób uprzykrzac mi życie, odcinali wode światło teraz jestem bez ogrzewania, a zbliża się zima. Pragnę nadmienić, że przez 20 lat małżeństwa mój mąż w żaden sposób nie dawał pieniędzy na utrzymanie rodziny, pijąc i wydając wszystko na swoje potrzeby, zostawiając mnie z dziećmi bez grosza. Przez tyle lat starałam się jak mogłam dbac o dom i nasze mieszkanie, opłacałam rachunki za cały dom nigdy nie mając oparcia w tesciach i byłym mężu. Faktem jest że teraz mieszkam w naszym mieszkaniu, on dalej w części swoich rodziców. i teraz mije pytanie w jaki sposób mogę walczyc o swoje , o to żebym mogła spokojnie mieszkać, żeby nie mogli uprzykrzac mi życia. Proszę o odpowiedź, ja jestem bezradna.
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Podział majątku w wyroku rozwodowym

  Jeśli jest prowadzona sprawa rozwodowa, czy może się jednocześnie toczyć sprawa podziału majątku?

 • Zmiana sposobu korzystania z mieszkania

  Jestem po rozwodzie. Wyrok jest prawomocny. Czy można wystąpić o zmianę wyroku w przedmiocie korzystania z mieszkania określonego przez Sąd? Były mąż nie mieszka z nami i nie korzysta z przydzielonego mu pokoju, który zajęło jedno z dzieci.

 • Rozwód - zatrzymanie mieszkania przez jednego z małżonków

  Rozwodzę się z moim mężem, chciałabym zatrzymać mieszkanie, w jaki sposób mogę to zrobić?

 • Rozwód a wspólne mieszkanie

  W życiu często się zdarza, że małżonkowie postanawiają rozejść się. Jedno opuszcza wspólne mieszkanie i wynajmuje inne. Sprawa rozwodowa w toku, o podział majątku potrwa co najmniej kilka lat... Interesuje mnie następująca kwestia, cz współmałżonek wynajmujący dotychczas mieszkanie, posiadający jednak prawo do mieszkania, które dobrowolnie opuścił, może zażądać (i jak to prawo wyegzekwować) udostępnienia 1 z 2-ch pokoi wspólnego mieszkania i zamieszkać w nim do czasu postanowienia sądu w sprawie o rozwód i podział majątku? Czy współmałżonek pozostający we wspólnym mieszkaniu może odmówić? Mieszkanie, w którym oboje małżonkowie mieszkali jest ich wspólnym mieszkaniem własnościowym (prawo spółdzielcze).

 • Losy wspólnego mieszkania po rozwodzie

  Sąd po orzeczeniu rozwodu przyznaje na zgodny wniosek małżonków mieszkanie jednemu z nich , pod warunkiem, że drugi opuści mieszkanie nie żądając w zamian lokalu zastępczego. Jakie korzyści ma małżonek pozostający w tym mieszkaniu - czy staje się jedynym jego właścicielem? - mieszkanie jest własnościowe. Czy oznacza to że współmałżonek zrzeka się prawa do połowy wartości mieszkania?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane