Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Intercyza po ślubie

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • -
    Wysłany: 2004-03-22 00:00:00

    Jestem miesiąc po ślubie. Moja rodzina zamierza kupić nam mieszkanie. Chcę aby stanowiło ono majątek odrębny gdyż mąż jest po rozwodzie i ma dziecko z pierwszego małżeństwa. Jak należy spisać intercyzę, czy są jakieś jej rodzaje? Czy wystarczy to zrobić tuż przed kupnem mieszkania czyli przed podpisaniem przeze mnie umowy kupna? Czy są jakieś wzory tego pisma? Czym różni się intercyza od rozdzielności majątkowej? Gdzie mogę znaleźć jakieś bardziej szczegółowe informacje na ten temat?

    (rm67)

    Odpowiedz Cytuj
  • FilipWu
    Wysłany: 2004-03-25 13:50:04

    Witam. Napisałaś "moja rodzina zamierza kupić nam mieszkanie". A czy wobec tego nie wystarczy jak Twoi rodzice kupią to mieszkanie a następnie dokonają na Twoją rzecz darowizny ? Przedmioty majątkowe nabyte m.in. przez darowiznę stanowią majątek odrębny każdego z małżonków - o ile darczyńca nie postanowi inaczej. Pozdrawiam.
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

  • rm67
    Wysłany: 2004-03-26 10:44:50

    Możliwość darowizny już rozważałam, wiąze się to z kosztami aktu notarialnego, zmian w księdze wieczystej, itd. Rozważam też drugą możliwość: podpisuję intercyzę i kupuję mieszkanie (spłdzielcze własnościowe) na siebie od osoby trzeciej. Który wariant jest korzystniejszy? Chcę aby prawa do tego mieszkania miały tylko dzieci z naszego związku. Nie chcę aby mąż miał jakieś prawa ( w przypadku rozwodu) ani jego dzieci z pierwszego małżeństwa.
    Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


  • Skład majątku wspólnego małżonków

    Jakie przedmioty stanowią majątek wspólny małżonków? Zgodnie z nowym prawem działalności gospodarczej do zarejestrowania działalności przez osobę fizyczną potrzebny jest tytuł prawny do lokalu. Kupiliśmy z mężem mieszkanie już po ślubie, ja nie jestem zameldowana w tym mieszkaniu, czy przydział mieszkania na męża jest również moim tytułem prawnym do lokalu, czy też muszę podpisać z mężem umowę użyczenia?

  • Zwrot nakładów pomiędzy majątkami małżonków

    Mój narzeczony jest posiadaczem działki budowlanej i rozpoczętej budowy domu. Przed ślubem planujemy spisanie intercyzy. Jeśli mimo tego po ślubie chciałabym uczestniczyć finansowo w budowie domu, chociaż nie jest on prawnie moją własnością, w jaki sposob mogłabym zabezpieczyć swój wkład finansowy na wypadek rozpadu naszego małżeństwa? Chodzi mi o gwarancje zwrotu poniesionych wydatkow na budowę domu, który nie będzie moją własnością. W jaki sposób należałoby wtedy sformułować intercyzę? Czy może być intercyza częściowa?

  • Skutki majątkowe intercyzy

    Intercyza małżeńska jest zabezpieczeniem małżonków na wypadek rozwodu. Jak wygląda sytuacja w przypadku śmierci, któregoś z małżonków jeżeli mieli podpisaną intercyzę? Czy wtedy bierze się pod uwagę dziedziczenie ustawowe czy też jeden z małżonków w ogóle zostaje wykluczony z dziedziczenia po mężu/żonie?

  • Zawarcie intercyzy

    Posiadam własnościowe większe mieszkanie oraz kilka poważniejszych lokat bankowych na moje nazwisko. Obecnie jestem w stanie wolnym, ale mam pytanie. Czy istnieje jakieś zabezpieczenie, abym posiadanym mieszkaniem oraz lokatami mógł swobodnie zarządzać po ślubie, a w razie ewentualnego rozwodu żona nie miała by żadnych praw do mieszkania i zgromadzonych przeze mnie pieniędzy.

  • Majątek nabyty przez zawarciem małżeństwa

    Niedługo wychodzę za mąż. Jestem posiadaczką mieszkania własnościowego. Czy jeśli po ślubie sprzedam swoje mieszkanie, a wcześniej nie spiszę intercyzy z moim narzeczonym i jeśli za pieniądze uzyskane ze sprzedaży oraz oszczędnosci zgromadzonych przed ślubem kupię następne mieszkanie, to czy mój mąż będzie ustawowo współwłaścicielem nowego mieszkania?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane