Ustalenie prawnej opieki nad dzieckiem

Pytanie klienta:

""Czy aby ustalić prawną opiekę nad dzieckiem konieczne jest wystąpienie z pozwem o rozwód czy też można to uczynić występując z odrębnym pozwem. Nigdy nie mieszkaliśmy z mężem razem, a kiedy zdecydowałam się na rozwód zaczął dawać mi do zrozumienia, że skoro ma takie same prawo do dziecka jak i ja, to kiedy je np. zabierze bez mojej zgody nie będzie popełniał przestępstwa. Zaskakuje mnie niespodziewanymi spotkaniami w parku, wizytami pod domem i obawiam się czy nie zechce porwać dziecka.""

Odpowiedź prawnika:

Z zasady władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Jednakże zgodnie z art. 107. § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd opiekuńczy może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu rodziców, gdy rodzice pozostają ze sobą w związku małżeńskim, lecz żyją w rozłączeniu. Zatem nie jest konieczne uzyskanie rozwodu w celu otrzymania wyłącznej opieki nad dzieckiem.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej lub jej zawieszenie może, a nie musi być orzeczone w wyroku orzekającym rozwód lub unieważnienie małżeństwa.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.