Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Rozwód z mojej winy - jakie konsekwencje ?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2003-12-09 00:00:00

  Proszę o radę. Jestem w trakcie rozwodu, przyznałem się w sądzie do winy chcąc jak najszybciej zakończyć nasze i tak już od kilku lat wygasłe pożycie, jednak nie wiem czy dobrze postąpiłem przyznając się do winy. Czy rozwód z mojej winy może przesądzić o nierównym podziale majątku ? Słyszałem też że żona może wystąpić o alimenty dla siebie, dzieci są już dorosłe. Od jakiegoś czasu jestem w nowym związku, jednak nastapiło to po tym jak żona na własne życzenie wyprowadziła się z naszej sypialni, argumentując że ma ważniejsze sprawy na głowie niż ja.Teraz robi wszystko żeby zepsuć mój nowy związek, a ja naprawdę szukam świętego spokoju na stare lata (47) i moja obecna partnerka też jest w moim wieku i po przejściach.

  (Jan)

  Odpowiedz Cytuj
 • ik
  Wysłany: 2003-12-10 13:51:03

  z tym wiekiem to przesada :) ale poważnie: po rozwodzie ustaje wspólność majątkowa. możecie wnieść o podział majątku ale tylko zgromadzonego w czasie trwania małżeństwa. nawet jeśli żona nie pracowała zarobkowo ale prowadziła dom i zajmowała się dziećmi ma prawo do połowy majątku. możecie spisać umowe notarialną jeśli są to jakieś nieruchomości. albo wnioskować do Sądu o podział. jesli jedno z was zdecyduje się wyprowadzić lub zostawić samochód to ta druga osoba zobowiązana jest spłacić połowę wartości mienia. jeśli żona zarząda dużo więcej niż zechce Tobie zostawić lepiej mieć prawnika. zaś alimenty: owszem, gdy Sąd uzna Ciebie za całkowicie winnego rozpadu pożycia to żona będąc w niedostatku może wnioskować o alimenty od Ciebie. jeśli wycofasz się i poinformujesz Sąd o tym, jak faktycznie to wyglądało to żona może być uznana współwinną wówczas istnieje możliwość, żebyś Ty w razie niedostatku mógł rządac od niej alimentów. pozdr ik
 • Reklama

 • mikawi
  Wysłany: 2003-12-10 14:32:17

  z alimentami to nie do końca tak: jezeli zostanie orzeczona twoja wina żona bedzie mogła wystapić o alimenty na siebie JEŚLI JEJ SYTUACJA MATERIALNA PO ROZWODZIE ULEGNIE POGORSZENIU i wcale nie musi się znajdowac w niedostatku. Alimenty na nią możesz w takeij sytuacji płacić do końca zycia lub do momentu w ktorym ona weźmie ponownie ślub. Natomiast gdyby nie została orzeczona twoja wina, żona też mogłaby wystąpić o alimenty na siebie ale wtedy musiałaby udowodnić że znajduje się w niedostatku (np. nie może podjąć pracy bo nigdy nie pracowała tylko zajmowała się domem). Alimenty takie byłbys zosbowiązany płacić jedynie przez 5 lat (lub do momenty gdy żona ponownie wstąpi w związek małżeński), sąd w wyjatkowych przypadkach może ten okres przedłużyć maksymalnie na następne 5 lat. Jeśłi chodzi o podział majatku - orzeczenie winy nie ma z nim nic wspólnego, oboje macie prawo do połowy majątku wypracowanego podczas trwania małżeństwa.
 • olusia
  Wysłany: 2017-03-10 15:52:19

  Witam O konsekwencjach rozwodu z orzekaniem o winie możesz przeczytać tutaj:) http://rozwodzorzeczeniemowinie.pl/rozwod-orzeczeniem-o-winie-konsekwencje/
 

Dodaj post na forum:

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane