Rozwód bez orzekania o winie

Pytanie:

"Dostałem pozew o rozwód z orzeczeniem winy. Jeśli dojdę do porozumienia ze swoją żoną czy na rozprawie możemy wszystko zmienić i powiedzieć, że doszliśmy do porozumienia i że rozwód będzie bez orzekania winy? W moim przypadku pominięto rozprawę pojednawczą."

Odpowiedź prawnika: Rozwód bez orzekania o winie

Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy. Zgodny wniosek może być wyrażony na każdym etapie toczącego się postępowania. Powód, który wnosił o orzeczenie rozwodu z winy drugiego małżonka może zmienić żądanie na orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie. Zgodne żądanie nie dają sądowi uprawnienia do orzekania o winie. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ewa 2016-06-03 18:24:29

    witam, chcialam sie zapytac czy podczas toczącego sie postępowania rozwodowego można zmienić treść z bez orzekania o winie na orzeczenie o winie jednej ze stron.Dziekuje za ewentualna odpowiedz.

  • pawel 2012-03-18 23:51:16

    nie mieszkam z zona od 2006 roku syn przebywa ze mna chcialbym sie rozejsc formalnie z zona lecz przebywam za granica,jaki wniosek wypelnic gdzie go wyslac lub jesli jest taka mozliwosc wynajecia pelnomocnika prosze o kontakt na e-mail lub tel.00447511499580


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika