Różnica charakterów a rozwód z winy strony

Pytanie:

Jeżeli ja na skutek niezgodności charakterów i niemożności dogadania się wyprowadziłam się, a mój mąż w tym czasie zmienił zamki do mieszkania i nie chciał mnie już do niego wpuścić, to czy mój mąż może się starać o rozwód z mojej winy? Czy jest tutaj możliwość orzeczenia winy którejkolwiek ze stron?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd orzekając rozwód orzeka także czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia (art. 57 § 1 k.r.o.), jednakże na zgodny wniosek małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. Możliwość starania się o rozwód nie jest zależna od winy jednej czy drugiej strony. Dlatego też mąż mógłby starać się o rozwód nawet bez wnoszenia o orzeczenie winy drugiej strony. Problem winy rozstrzyga sąd w orzeczeniu kończącym postępowanie. Ocena zawinienia rozkładu pożycia należy tylko do sądu. Dlatego też nie można jednoznacznie stwierdzić, czyją winę wskaże sąd jako przyczynę rozkładu pożycia. Orzeczenie rozwodu jest jednak dopuszczalne.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

marek

29.3.2017 21:12:10

Re: Różnica charakterów a rozwód z winy strony

witam żona wyprowadziła się z domu potajemnie zabierając mi wszystkie meble sprzęt zostawiła gołe ściany przed rozwodem we wrześniu 2016 r. rozwód otrzymaliśmy 15 marca 2017 r i teraz prawdopodobnie chce z powrotem się wprowadzić nie było jej pół roku i nie mamy jeszcze podziału majątku czy mam prawo ją wpuścić nadmienie że nie opłacała żadnych rachunków ani nie spłaca kredytu który mamy na dom pozdrawiam


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: