Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Sprawa złożona...

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam.
    Mam pytanie odnośnie mojej mamy. Otóż około sześć lat temu rozstała się z moim ojcem z powodu nałogu alkoholowego (i ogólnie gehenny jaką nam zafundował przez dobre 20lat), ale nie mają rozwodu. Ojciec zamieszkał u rodziców. Dziadek zmarł kilka lat temu, a babcia zmarła na dniach (ojciec opiekował się Nią ostatnie dwa lata z powodu choroby. Z tego, co wiemy dom jest przepisany na ojca siostrę (z którą nie żyje dobrze), lub jej syna. Zapewne będą chcieli ojca usunąć z domu by wraz z ziemią je sprzedać. Mama się martwi, że ojciec będzie chciał wrócić do niej bo jest współwłaścicielem mieszkania i jest tam nadal zameldowany. Ojciec przez ten czas nie interesował się i nie łożył na mieszkanie, oraz utrzymanie rodziny (dwoje młodszego rodzeństwa + mama).
    -Czy mama może go w jakiś sposób wymeldować?
    -Czy siostra ojca może go usunąć z domu zmarłych dziadków?
    -Czy ojcu coś się należy jeśli chodzi o prawo spadkowe/zachowek?

    Proszę o pomoc, gdyż nie znam się na zasadach prawnych.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

    Odpowiedz Cytuj
  • adw. Małgorzata Woźniak
    Wysłany: 2017-02-04 20:55:39

    -Czy mama może go w jakiś sposób wymeldować? Tak, trzeba złożyć w gminie wniosek o wymeldowanie. Będzie prowadzone postępowanie, przyjdzie zapewne pracownik który sprawdzi czy ojciec faktycznie nie mieszka. Najlepiej powiedzieć, że nie wiecie gdzie przebywa. -Czy siostra ojca może go usunąć z domu zmarłych dziadków? Jeśli przeprowadzi sprawę spadkową, zapewne będzie próbować. Jednak formalnie będzie musiała przeprowadzić postepowanie eksmisyjne. -Czy ojcu coś się należy jeśli chodzi o prawo spadkowe/zachowek? Tutaj ciężko mi powiedzieć, bo nie wiem w jakiej formie siostra męża otrzymała majątek od rodziców. Zasada jest taka, że zachowek się nalezy. Pozdrawiam, adw. Małgorzata Woźniak www.separacja-rozwod.pl
  • Reklama

  • Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane