Termin ważności złożonej oferty

Pytanie:

"Jak długo jest ważna oferta handlowa złożona bezpośrednio potencjalnemu klientowi, gdy brak na niej daty ważności oferty?"

Odpowiedź prawnika: Termin ważności złożonej oferty

Zasadą jest, że jeśli nie oznaczono w ofercie terminu, do którego obowiązuje, oferta złożona w obecności drugiej strony albo za pomocą środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość przestaje wiązać, gdy nie zostanie przyjęta niezwłocznie. Jeżeli została złożona w inny sposób (np. wysłanie listu poleconego zawierającego ofertę), to przestaje wiązać z upływem czasu, w którym składający ofertę mógł w zwykłym toku czynności (składa się na to czas przesyłki, zastanowienia oraz odpowiedzi) otrzymać odpowiedź wysłaną bez nieuzasadnionego opóźnienia. Pamiętać należy, że jeżeli oświadczenie o przyjęciu oferty nadeszło z opóźnieniem, lecz z jego treści lub z okoliczności wynika, że zostało wysłane w czasie właściwym, umowa dochodzi do skutku. By temu zapobiec składający ofertę musi zawiadomić niezwłocznie drugą stronę (klienta), iż wskutek opóźnienia odpowiedzi poczytuje umowę za nie zawartą. Gdyby tego nie zrobił oferta będzie wiązać składającego ofertę po jej okceptacji przez klienta. Ważne jest, że jeżeli przedsiębiorca otrzymał od osoby, z którą pozostaje w stałych stosunkach gospodarczych, ofertę zawarcia umowy w ramach swej działalności, brak niezwłocznej odpowiedzi poczytuje się za przyjęcie oferty. W niektórych przypadkach dojście do składającego ofertę oświadczenia drugiej strony o jej przyjęciu nie jest wymagane, w szczególności jeżeli składający ofertę żąda niezwłocznego wykonania umowy (np. zakup kawy z automatu), umowa dochodzi do skutku, skoro druga strona w czasie właściwym przystąpi do jej wykonania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika