Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Konto oszczędnościowe ze spadkiem na konkretną osobę

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam, chciałbym założyć konto oszczędnościowe na które wpłacał bym przez określoną ilość lat pieniądze dla mojego chrześniaka.I po upływie np 21 lat jeśli dajmy na to umrę otrzymał on wszystkie fundusze z tego konta do dyspozycji i nikt inny. Jak to zrobić? A jeśli nie ma czegoś takiego jak wyżej opisałem to czy mogę po prostu założyć konto oszczędnościowe i wpisać gdzieś że spadkobiercą tego konta ma być konkretnie jakaś osoba??

    Odpowiedz Cytuj
  • adw. Małgorzata Woźniak
    Wysłany: 2017-02-21 09:30:33

    Na podstawie art. 56 prawa bankowego może Pan ustanowić dyspozycję wkładem na wypadek śmierci. Pozdrawiam, adw. Małgorzata Woźniak www.spadkoweprawo.com.pl
  • Reklama

  • Kati
    Wysłany: 2017-02-26 19:20:08

    Moja ciocia podpisała dyspozycję wkładem na wypadek śmierci na mnie oraz brata i gdy zgłosiliśmy się z tym kwitkiem okazało się, że takowa może być wydana tylko na osoby najbliższe (np. małżonek, dziecko, rodzic) i odmówiono nam dostępu do konta, dopiero po uzyskaniu aktu notarialnego że jesteśmy jedynymi spadkobiercami po cioci otrzymaliśmy pieniądze. Jeśli więc chrześniak jest spoza "najbliższej rodziny", to nawet gdyby pracownik banku wydał świstek z dyspozycją, to jest on nieważny. Więcej tutaj: http://www.infor.pl/prawo/umowy/finanse/217239,Dyspozycja-wkladem-na-wypadek-smierci-posiadacza-rachunku.html Zastanawialiśmy się nad wniesieniem gdzieś sprawy o odszkodowanie za wprowadzenie cioci w błąd, bo gdyby wiedziała, że dyspozycja jest nieważna, inaczej by załatwiła sprawę pieniędzy bez narażania nas na kłopoty i koszty. Niestety bank w którym tą dyspozycję składała już nie istnieje (został przejęty przez inny, w którym ta sytuacja została ujawniona przy próbie uzyskania dostępu do konta), niemożliwe jest też zidentyfikowanie pracownika który popełnił błąd...
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane