Prawa zarządcy spadkiem

Pytanie:

"Czy w wypadku, gdy spadkodawczyni uczyni swego brata wykonawcą testamentu i jednocześnie zarządzającym funduszem powierniczym jej dzieci (majątkiem, który otrzymały w spadku po matce) jest szansa na pozbawienie dostępu do majątku (spadku dzieci po matce) wydziedziczonemu mężowi, mimo że zostanie on wtedy jedynym prawnym opiekunem dzieci? Czy wuj może zarządzać funduszem powierniczym swoich siostrzeńców (spadkiem) tylko do momentu uzyskania przez nich pełnoletności?"

Odpowiedź prawnika: Prawa zarządcy spadkiem

Jeżeli spadkodawca nie postanowił inaczej, wykonawca testamentu powinien zarządzać majątkiem spadkowym, spłacić długi spadkowe, w szczególności wykonać zapisy i polecenia, a następnie wydać spadkobiercom majątek spadkowy zgodnie z wolą spadkodawcy i z ustawą. Nie jest do końca jasne czy możliwy jest tak długi zarząd majątkiem spadkowym. Wydaje się, że w tym zakresie wola spadkodawcy powinna zostać uszanowana. Zasadą prawa spadkowego jest utrzymanie w mocy wszystkich postanowień testamentu.

Wydziedziczenie męża pozbawi go prawa zachowku i do spadku jeśli nie został powołany w testamencie. W takim zakresie mąż nie ma prawa do spadku. Wyznaczenie zarządcy spadku z jednoczesnym zarządzaniem do czasu uzyskania pełnoletniości wydaje sie ryzykowna konstrukcją, choć wydaje się, że nie ma przeszkód prawnych by ja zastosować.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika