Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Przewlekłość postępowania karnego

Pytanie: W październiku 2007 roku Sąd uznał że doszło do przedłużania postępowania i nakazał zwrócić mi koszty procesu 100 zl. Do dnia dzisiejszego nie został wyznaczony termin rozprawy. A wczoraj dodatkowo asesor prowadzący tę sprawę został oddelegowany do innego miasteczka i sprawa wpadła w ręce jakiegoś nowego sędziego. To jest 45 tomów akt. Sędzia troszkę sobie pewnie to poczyta więc na pewno minie rok w tym październiku. Czy od października mogę znowu pisać skargę na przedłużanie postępowania i teraz wystąpić o 10.000zł odszkodowania?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Nie ma przeszkód, aby złożyć ponownie skargę na przewlekłość postępowania sądowego - ograniczeniem jest jednak termin. Ustawa z dnia z dnia 17 czerwca 2004 roku o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, wskazuje, iż z taką skargą strona może wystąpić ponownie po upływie 12 miesięcy od daty wydania przez sąd orzeczenia w sprawie skargi (art. 14 ustawy).

W ramach tego postępowania (o stwierdzenie przewlekłości) może Pan żądać zasądzenia sumy pieniężnej do 10.000 zł. Nie jest jednak przesądzone, iż sąd przyzna taką właśnie sumę - może bowiem przyznać kwotę niższą.

Ponadto, jak stanowi przepis art. 15 ustawy, strona, której skargę uwzględniono, może w odrębnym postępowaniu dochodzić naprawienia szkody wynikłej ze stwierdzonej przewlekłości od Skarbu Państwa albo solidarnie od Skarbu Państwa i komornika. Postanowienie uwzględniające skargę wiąże sąd w postępowaniu cywilnym o odszkodowanie lub zadośćuczynienie, co do stwierdzenia przewlekłości postępowania.

Dochodzenie odszkodowania wymaga wszczęcia odrębnego postępowania cywilnego. Podstawą żądania odszkodowania za opieszałość organu będzie przepis art. 417 § 1 kc, zgodnie z którym za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa.

Na marginesie należy wskazać, iż wysokość szkody jakiej dochodzi się w postępowaniu winna być ustalona kwotowo i udowodniona.

Prosimy także o zapoznanie się z artykułem: Co zrobić, gdy postępowanie sądowe się wlecze – skarga na bezczynność sądu

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Przewlekłość postępowania karnego

  • Marian Majewicz 2011-10-17 11:32:07

    Przewlekłość postępowania karnego

    Szukam adwokata który będzie mnie reprezentował przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie którą zamierzam wnieść na przewlekłośc postępowania przygotowawczego i sądowego w sprawie karnej. Sprawa toczy się już blisko 13 lat. Wykorzystano drogę sądową w kraju. Mieszkam na Dolnym Śląsku.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 6
  • 7
  • 2
  • 7
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Maciej

    ocena usługi:

    Szybko, przystępnie, na temat
  • Włodzimierz

    ocena usługi:

    Dziękuję za jasną i wyczerpującą odpowiedż.Jestem zadowolony.Pozdrawiam cały zespół.
  • Michał

    ocena usługi:

  • Malgorzata

    ocena usługi:

    kompetentna i wyczerpujaca
  • Grzegorz

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca , napisana zrozumiałym językiem ,wyjaśnila wątpliwości. Polecam tą kancelarię. Grzegorz
  • Krzysztof

    ocena usługi:

  • barbara

    ocena usługi:

    Witam .Dziękuję za opinię prawną ,która pomogła mi i rozwiała wątpliwości co do dalszych procedur.Skorzystałam z udzielonych porad ,napisałam pisma do sądu i oczekujemy na postanowienia sądu . Napiszę jak zakończy się sprawa wyznaczona na 16.12.2014r. Dziekuję i będę państwa polecać innym. Barbara
  • Damian

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

  • Mateusz Jeleń

    ocena usługi:

    Wszystko jak najlepszym porządku polecam
  • Izabela

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona,dostałam bardzo szybko odpowiedż w mojej sprawie,nie tylko opinię ale także szczegółowe wyjaśnienie . Jeżeli znajde się jeszcze kiedyś w trudnej sytuacji napewno będzie to portal do ktorego zgloszę się o pomoc,bo wiem że pracują tu najlepsi. Dziękuję calemu zespołowi. Pozdrawiam i polecam. Izabela
  • piotrbarszcz

    ocena usługi:

  • MARZANNA

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzeczowa i pomocna. Polecam!
  • ewa

    ocena usługi:

  • Adam

    ocena usługi:

    Dziękuję za bardzo dobrą profesjonalną odpowieź na moje zapytanie.
  • Marta

    ocena usługi:

  • Wiesław

    ocena usługi:

    Obsługa w pełni profesjonalna.Szybko,fachowo i rzetelnie. Polecam.Wiesław


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane