Wskazanie sposobu egzekucji przez wierzyciela

Pytanie:

"Złożyłem wniosek o zajęcie nieruchomości dłużnika. Dłużnik ma jakieś inne postępowania u tego samego komornika. Niedługo mają być licytacje ruchomości, o których istnieniu nie wiedziałem. Inni wierzyciele złożyli wnioski o poszukiwanie majątku, kont, itp. - i na pewno powpłacali z tego tytułu zaliczki.Czy gdybym teraz rozszerzył wniosek o zajęcie kont i ruchomości to muszę je wskazywać czy po prostu komornik ma obowiązek wykorzystać wszystkie informacje, które posiada (a za które zapłacili inni wierzyciele)?"

Odpowiedź prawnika: Wskazanie sposobu egzekucji przez wierzyciela

We wniosku lub żądaniu przeprowadzenia egzekucji należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione, oraz sposób egzekucji. Do wniosku lub żądania należy dołączyć tytuł wykonawczy.

We wniosku o wszczęcie egzekucji wierzyciel powinien wskazać sposób egzekucji (art. 799 k.p.c.). Jak się zaznacza w piśmiennictwie, określenie sposobu egzekucji jest w zasadzie dla organu egzekucyjnego wiążące (nie jest dopuszczalne prowadzenie egzekucji ze składników majątku dłużnika niewskazanych we wniosku). Nie spełnia wymogów z art. 797 k.p.c. wniosek, w którym wierzyciel określił jedynie rodzaj egzekucji (orzeczenie SN z dnia 25 kwietnia 1955 r., IV CZ 72/55, OSNCK 1956, nr 3, poz. 69).

 

W ramach egzekucji świadczeń pieniężnych, przewiduje się egzekucję następujące sposoby tego rodzaju egzekucji:

a) z ruchomości;

b) z wynagrodzenia za pracę;

c) z rachunków bankowych;

d) z innych wierzytelności;

e) z innych praw majątkowych;

f) z nieruchomości;

g) uproszczoną egzekucję z nieruchomości;

h) z użytkowania wieczystego;

i) z ułamkowej części nieruchomości,

j) ze statków morskich

k) egzekucję przez zarząd przymusowy (art. 10641–106413)

l) egzekucję przez sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego (art. 106414–106423).

 

Określając sposób egzekucji świadczeń pieniężnych, wierzyciel wskazuje z jakich składników majątku dłużnika ma być prowadzona egzekucja. W doktrynie i judykaturze nie pozostawia się wątpliwości, że składniki te powinny być przez wierzyciela dokładnie oznaczone. We wniosku o wszczęcie egzekucji z nieruchomości należy wymienić rodzaj nieruchomości, miejsce jej położenia, numer księgi wieczystej oraz określać sąd, który księgę tę prowadzi. Przy egzekucji z wierzytelności niedopuszczalne jest żądanie przeprowadzenia egzekucji z wszelkich wierzytelności dłużnika – należy oznaczyć tytuł prawny oraz podmiot, względem którego istnieje dług.

 

Przy egzekucji z rachunku bankowego wierzyciel musi wskazać bank, który dla dłużnika prowadzi rachunek bankowy (choć nie ma obowiązku podania numeru konta – ustalenie tej kwestii należy do komornika). Jedynie w przypadku egzekucji z ruchomości wystarczy, że wierzyciel zażąda przeprowadzenia egzekucji ze wszystkich ruchomości znajdujących się we władaniu dłużnika.

 

Z powyższego wynika, iż musi Pan wskazać przynajmniej bank, który prowadzi rachunek bankowy dłużnika, by możliwe było przeprowadzenie z niego egzekucji. W stosunku do ruchomości wystarczy ogólne żądanie. W zaistniałej sytuacji może Pan skorzystać z uprawnienia statuowanego w art. 760 zn.1 k.p.c.

Art. 7601Na żądanie wierzyciela, którego roszczenie stwierdzone jest tytułem wykonawczym lub tytułem egzekucyjnym, organ egzekucyjny, który prowadzi egzekucję lub który jest właściwy do jej prowadzenia według przepisów kodeksu, udzieli mu informacji, czy przeciwko dłużnikowi prowadzone jest przez ten organ egzekucyjny postępowanie egzekucyjne, a jeżeli tak, powiadomi go o stosowanych sposobach egzekucji oraz o wysokości egzekwowanych roszczeń, a także o aktualnym stanie sprawy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika