Wysłuchanie wierzyciela w trybie art. 827 kpc
Pytanie:
"Komornik poinformował, że postępowanie egzekucyjne w sprawie jest całkowicie bezskuteczne. Ustalił, że dłużnik nigdzie nie pozostaje w stosunku pracy, świadczeń rentowych nie pobiera. Dłużnik oświadczył, że nie prowadzi faktycznie działalności gospodarczej, a utrzymuje się z drobnych prac dorywczych. Samochodu nie posiada, żadne wierzytelności mu nie przysługują, w mieszkaniu znajduje się podstawowy sprzęt gospodarstwa domowego, AGD i RTV stare zniszczone meble. Komornik twierdzi, że ze sprzedaży ww. ruchomości nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów egzekucji. W toku postępowania egzekucyjnego nie ustalono majątku dłużnika zapewniającego skuteczną egzekucję. Komornik zwraca się do mnie jako wierzyciela w trybie art. 827 kpc do złożenia wniosków co do dalszej egzekucji w terminie 7 dni. Podobno Dłużnik mieszka z żoną swoją i dwójką dzieci niepełnoletnich. Żona jego rzekomo zarabia bardzo mało, poniżej 1 tysiąca zł/miesiąc. Dług w należności głównej wynosi około 6.000 zł. Jakie wnioski mogę jako wierzyciel złożyć w takiej sytuacji?"
Odpowiedź prawnika: Wysłuchanie wierzyciela w trybie art. 827 kpc
Postanowienie o zawieszeniu lub umorzeniu postępowania wydaje organ egzekucyjny właściwy do przeprowadzenia egzekucji. Obowiązek wysłuchania wierzyciela i dłużnika nie oznacza, że organ egzekucyjny nie może poprzestać na wysłuchaniu tylko jednej strony, jeżeli druga nie stawia się na wezwanie ani nie składa oświadczenia na piśmie. Od woli stron w końcu zależy, czy zechcą być wysłuchane. Nie ma obowiązku wysłuchania stron, gdy istnieje wykonalne orzeczenie uzasadniające zawieszenie postępowania. Wysłuchanie jest konieczne, gdy w sprawie występuje więcej wierzycieli lub wszczęcie egzekucji nastąpiło z urzędu albo na żądanie uprawnionego organu. Wierzyciel może złożyć wniosek o dalsze prowadzenie egzekucji jeśli zna majątek dłużnika, może się domagać wyjawienia majątku poprzez złożenie przyrzeczenia, może złożyć wniosek zawieszenie do czasu nadania klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi (uzyskanie zaspokojenia raczej niemożliwe).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?