Obrót nieruchomościami przez osobę fizyczną

Pytanie:

"Czy osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, która dokonuje zakupu i sprzedaży na własny rachunek 2-3 nieruchomości rocznie, może być uznana przez organy podatkowe jako osoba prowadząca działalność gospodarczą?"

Odpowiedź prawnika: Obrót nieruchomościami przez osobę fizyczną

Niebezpieczeństwo takie istnieje na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (pamiętać bowiem należy, iż wszystkie najważniejsze ustawy podatkowe na swój użytek definiują działalność gospodarczą). Zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Trudno jednoznacznie stwierdzić czy sprzedaż 2-3 nieruchomości rocznie można uznać za działanie w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Mając jednak na uwadze specyfikę obrotu nieruchomościami (duża wartość nieruchomości powoduje, iż transakcje, których przedmiotem są nieruchomości wykonywane są stosunkowo rzadko) wydaje się, iż sprzedaż taką należy uznać za wykonywaną w sposób częstotliwy. Tym samym osobę fizyczną dokonującą takiej sprzedaży należy uznać za podatnika VAT.

Inaczej ma się sytuacja na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych. Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej obowiązująca na gruncie tej ustawy ma o wiele bardziej wąski zakres (por. art. 5a pkt 6 updof). Aby działalność uznana była za działalność gospodarczą musi być wykonywana, między innymi, w sposób zorganizowany i ciągły.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika