Zniesienie współwłasności a umowa dożywocia

Pytanie:

"Czy do zniesienia współwłasności nieruchomości obciążonej prawem dożywocia konieczna jest zgoda dożywotnika?"

Odpowiedź prawnika: Zniesienie współwłasności a umowa dożywocia

W myśl art. 210 kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Zniesienie może nastąpić bądź na podstawie porozumienia umownego, bądź też w drodze postępowania sądowego. Ciekawą jawi się jednak relacja między zniesieniem współwłasności określonej nieruchomości a prawem dożywocia, które obciąża tę nieruchomość. Przypomnijmy, że przez umowę dożywocia w zamian za przeniesienie własności nieruchomości jej nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie, tj. przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła, opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

Z całą pewnością należy uznać, iż w świetle obowiązujących przepisów do zniesienia współwłasności nieruchomości obciążonej prawem dożywocia zgoda dożywotnika nie jest wymagana. Umowa dożywocia powoduje jednak z reguły powstanie między stronami umowy bardzo bliskich stosunków (np. wspólne zamieszkiwanie, dostarczanie pożywienia). Zmiana podmiotu po stronie zobowiązanej może być zatem trudna do zaakceptowania przez dożywotnika i mogłaby powodować powstanie po jego stronie uprawnienia do zamiany dożywocia na rentę wedle postanowień art. 914 kpc.

W przypadku zniesienia współwłasności trudno jednak o tym mówić - zmiana co do zasady nie musi polegać na wstąpieniu w stosunek prawny nowego podmiotu, lecz skupieniu praw i obowiązków w jednej z dotychczasowych stron. Stąd należy uznać, że zobowiązania z tytułu umowy o dożywocie nie doznają uszczerbku na mocy zniesienia współwłasności. Zobowiązanym stanie się bowiem osoba, która uzyska wyłączny tytuł prawny do nieruchomości (stanie się jedynym właścicielem nieruchomości obciążonej tym prawem).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Joanna 2019-03-07 22:43:20

    A co jak wspolwlascicielami sa 2 rozne osoby i umowa dozywocia dotyczy tylko jednej ,dom przed podpisaniem umowy nie byl podzielony, czy nowy wlasciciel ma prawo zadac zwrotu kosztow na rozbudowe poczyniona przed podpisaniem umowy dozywocia???


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika