Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Poręczenie majątkowe

Pytanie: Wobec osoby zastosowano 3 miesięczny areszt tymczasowy. Po upływie terminu osoba została zwolniona z aresztu za kaucją (rozprawa się jeszcze nie odbyła ma to nastąpić w ciągu kolejnych trzech miesięcy od wyjścia na wolność). Kaucję ustalono na 10.000,00 zł. Osoba twierdzi, że wpłaciła tylko 1500,00 zł, bo więcej nie miała i nadal reszty kaucji nie płaci nawet w ratach, spokojnie czekając na rozprawę na wolności. Proszę mi wyjaśnić czy taka sytuacja jest możliwa w polskim prawie karnym? Czy w takim wypadku reszta kaucji zostanie umorzona jeśli tak to jaki sens był jej orzekania?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W pierwszej kolejności proszę pamiętać, iż pojęciami, jakimi operuje proces karny jest tymczasowe aresztowanie (nie areszt) oraz tzw. poręczenie majątkowe (nie kaucja). Poręczenie majątkowe polega na tym, że oskarżony lub inna osoba fizyczna składa gwarancję w postaci na przykład pieniędzy. Jednak suma poręczenia wcale nie musi znaleźć się w kasie sądu lub prokuratury. Możliwe jest przyjęcie zapewnienia, że określona kwota zostanie wpłacona w razie naruszenia „umowy”. Z powyższego wynika, iż sytuacja, która została opisana w stanie w faktycznym jest w pełni dopuszczalna. Wniosek taki wypływa choćby z art. 270 kodeksu postępowania karnego, który stanowi, iż o przepadku przedmiotu poręczenia lub ściągnięciu sumy poręczenia orzeka z urzędu sąd, przed którym postępowanie się toczy, a w postępowaniu przygotowawczym na wniosek prokuratora - sąd właściwy do rozpoznania sprawy. Z tego właśnie wynika, iż suma poręczenia nie musi być wpłacona od razu. W razie niedotrzymania warunków umowy przez oskarżonego wtedy sąd orzeka o ściągnięciu w drodze egzekucji całej kwoty poręczenia.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Poręczenie majątkowe

  • mirek 2012-08-09 13:22:47

    Re: Poręczenie majątkowe

    Witam wplacilem za brata kaucje w wysokosci1000zl czy jest taka mozliwosc ze ja odzyskam z sądu.

  • ewa 2011-06-22 07:26:32

    Re: Poręczenie majątkowe

    Wobec osoby zastosowano 3 miesięczny areszt tymczasowy. Po upływie 1 miesiąca osoba została zwolniona z aresztu za kaucją (rozprawa sie zakonczyła). Kaucję ustalono na 3,000 zł.Wpłaciła matka na rzecz syna.Jak mozna odzyskac z sądu zwrot tej kaucji.

  • stiva 2009-12-14 14:35:43

    Re: Poręczenie majątkowe

    a mnie prokurator postawil warunek ze po wplaceniu poreczenia wypusci syna.

  • Sławek 2009-11-08 15:52:04

    Re: Poręczenie majątkowe

    Wobec mnie jest prowadzone postępowanie karne o paserstwo z art. 291 1kk. Po opuszczeniu aresztu 48god. prokurator zarządził poręczenie majątkowe w wysokości 3000zl. Ja jako osoba fizyczna otrzymująca się z prac dorywczych, nie jestem w stanie zapłacić tak dużej kwoty. Czy mogę zapłacić cześć kwoty teraz a druga cześć w trakcie postępowania? Czy jak nie zapłacę odrazy całości będzie zastosowany wobec mnie areszt tymczasowy ? I chce jeszcze dodać, ze nie cały rok temu opuściłem zakład karny gdzie odbywałem kare 11 miesięcy pozbawienia wolności. Bardzo prosze o pomoc !


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 5
  • 0
  • 3
  • osób

Opinie naszych klientów

  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .

Porady prawne

Artykuły


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane