Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej

Pytanie: Spółka składająca się z trzech osób (ojciec, matka i syn) opodatkowana KPiR na 31 grudnia 2005 r. sporządziła remanent. Ojciec wystąpił ze spółki "za darmo" z dniem 1 stycznia 2006 i zakończył działalność gospodarczą. W związku z czym mamy pytania: Czy należy w jakiś sposób udokumentować wystąpienie "za darmo"? Co z remanentem likwidacyjnym kończącym działalność? Co z VAT od remanentu likwidacyjnego? Jakie formularze związane z remanentem należy wypełnić? Kiedy odprowadzić ewentualny podatek od remanentu?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej powoduje szereg konsekwencji na gruncie prawnym i podatkowym, w tym w szczególności należy zwrócić uwagę na następujące zagadnienia:

1) Istotne jest, by po wystąpieniu wspólnika w spółce nadal pozostało co najmniej dwóch wspólników. W przeciwnym razie spółka przestałaby istnieć (por. wyrok NSA z 28 października 1998 r., SA/Bk 1347/97). Pozostali wspólnicy mogą po wystąpienia wspólnika zmienić np. aneksem umowę spółki, określając na nowo skład spółki, udziały w zysku etc.

2) W spółkach prowadzących ewidencję w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów niezbędne jest sporządzenie spisu z natury (remanentu). Zgodnie z § 27 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia tej księgi podatnicy mają obowiązek sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów, surowców itd., również w razie zmiany wspólnika i zmiany proporcji udziałów w spółce. Remanent pozwala na zamknięcie dotychczasowego okresu rozliczeniowego i otwarcie nowego, w którym będą miały zastosowanie nowe zasady podziału dochodów i kosztów. Pamiętać należy, iż o zamiarze sporządzenia remanentu należy zawiadomić urząd skarbowy w ciągu 7 dni przed datą przystąpienia do spisu.

3) Jeżeli występujący wspólnik nie będzie on kontynuował prowadzenia działalności samodzielnie lub w ramach innej spółki cywilnej, to zdaniem organów podatkowych ma on obowiązek zapłacenia 10-procentowego zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego (art. 44 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Remanent sporządzony na dzień wystąpienia ze spółki będzie dla tego wspólnika jednocześnie remanentem likwidacyjnym.

Do przypadającej na niego wartości tego remanentu należy zastosować taki wskaźnik udziału dochodu w przychodzie, jaki wystąpił za ostatnie trzy miesiące prowadzenia działalności. Jeśli dochód w tym okresie nie wystąpił, bierze się pod uwagę wysokość tego wskaźnika w roku poprzedzającym likwidację działalności (wystąpienie ze spółki). Od tak ustalonego dochodu należy obliczyć podatek i odprowadzić na konto urzędu skarbowego w terminie płatności zaliczki za ostatni miesiąc prowadzenia działalności gospodarczej.

4) Zmiany wśród wspólników nie mają wpływu na sposób opodatkowania i tryb rozliczenia spółki z VAT. Podatnikiem VAT jest spółka jako całość, a nie poszczególni wspólnicy. Jeśli nazwisko występującego ze spółki wspólnika znajduje się w nazwie spółki, trzeba pamiętać o aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R). Oczywiście konieczna będzie też aktualizacja NIP.

5) Kwestię sposobu wzajemnych rozliczeń w sytuacji odejścia wspólnika ze spółki (zwrotu wniesionego przez niego wkład oraz wypłaty odpowiedniej część wartości wspólnego majątku) reguluje art. 871 kodeksu cywilnego. Ustępujący wspólnik powinien otrzymać z powrotem w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, a ponadto pozostali wspólnicy powinni mu wypłacić wartość jego wkładu oznaczonego w umowie spółki oraz taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w jakim występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki. Wspólnicy mogą się umówić, że zamiast wypłaty pieniędzy wspólnik otrzyma świadczenia w naturze. Zatem nie ma konieczności zwrotu np. środków trwałych spółki występującemu wspólnikowi, czy „przenoszenia” ich własności na spółkę.

6) Czynność wycofania wkładów i zwrotu części majątku wspólnikowi występującemu ze spółki nie jest objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jak wyjaśniła Izba Skarbowa w Gdańsku w piśmie z 18 listopada 2004 r. (PO/005-0052/04), czynności te nie skutkują zmianą umowy powodującą podwyższenie podstawy opodatkowania, nie mają także cech sprzedaży.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 4
  • 9
  • 7
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne i pomocne opracowanie.
  • dorotastyczynska

    ocena usługi:

  • Władysław

    ocena usługi:

    Bardzo rozbudowana profesjonalna opinia. Więcej niż oczekiwałem. Polecam.
  • Izabela

    ocena usługi:

    Opinia okazała się bardzo przydatna.

Porady prawne

  • Rozwiązanie umowy spółki cywilnej

    Czy konieczne jest sporządzenie remanentu likwidacyjnego przy rozwiązaniu spółki cywilnej (dwuosobowej) jeśli wspólnik występuje ze spółki i przekazuje mi wspólnie (...)

  • Wejście w miejsce wspólnika spłacanego w sp.c.

    Mam dwuosobową spółkę cywilną. Chcemy, żeby moja żona spłaciła wspólnika i zamiast niego weszła do spółki. W jakiej formie tej spłaty dokonać?

  • Zmiana składu osobowego spółki cywilnej

    Jestem współudziałowcem spółki cywilnej, chciałbym przekazać swoje udziały wspólmałżonce, czy wystarczy tylko aneks do umowy?

  • Zmiana składu osobowego w spółce cywilnej

    Chcę zmienić wspólnika w dwuosobowej spółce cywilnej. Czy możliwe jest jednoczesne wejście nowego wspólnika i ustąpienie starego, czy też należy zachować jakiś (...)

  • Rozwiązanie umowy spółki cywilnej

    Byłam wspólnikiem dwuosobowej spółki cywilnej do połowy października roku 2001 (moje wystąpienie ze spółki 10.10.2001). Nie mam dostępu do dokumentacji spółki (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane