Archiwum porad prawnych Styczeń 2006

Zwrot nakładów a podział majątku po rozwodzie

31.1.2006

Rok temu został orzeczony rozwód bez orzekania o winie. Nie dokonano podziału majątku. Chcę wnieść sprawę o zwrot nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty. W opinii prawnej e-prawnika przeczytałem, iż zasadą jest zwrot nakładów przy podziale umownym lub sądowym majątku wspólnego. (...)

Wiarygodność świadka

31.1.2006

Czy może być powołana na świadka osoba i czy będzie to wiarygodny świadek, który jechał w samochodzie biorącym udział w kolizji drogowej? Kolizja nastąpiła z samochodem służbowym, a świadek jest członkiem załogi użytkującej ten samochód.

Nadanie biegu apelacji

31.1.2006

Sąd Okręgowy w Wydziale Karnym Odwoławczym wydał postanowienie uchylające zaskarżone zarządzenie o odmowie przyjęcia apelacji od wyroku SR. Nakazał przekazanie sprawy Przewodniczącemu Wydziału celem nadania biegu apelacji. Co to znaczy " nadać bieg apelacji"? Jakie są obowiązki i terminy (...)

Spis z natury w księgach

31.1.2006

Czy w rachunku zysków i strat ustalających wynik finansowy za dany rok podatkowy (podatki osoba fizyczna, księgi rachunkowe) bierze się również pod uwagę różnicę remanentów, tj. remanent początkowy i końcowy - zwiększający lub zmniejszający dochód z działalności gospodarczej?

Wykreślenie z rejestru podatnika VAT UE

31.1.2006

Czy istnieje jakiś tryb pozbawienia podatnika numeru NIP EU? Będąc na kontrakcie zagranicznym, dostałem pismo do domu, że przestałem być podatnikiem VAT EU. Co to oznacza w praktyce dla mnie, czy nie mogę już wystawiać faktur VAT EU? Czy podatek VAT zapłacony w Polsce, ale na roboty wykonane (...)

Testament a mieszkanie

31.1.2006

Przedmiotem sprawy jest mieszkanie w blokach należące w tej chwili do wspólnoty mieszkaniowej. Mieszkanie należy do mojej mamy, która oprócz mnie ma jeszcze troje dzieci. Siostra mieszka z mamą w w/w mieszkaniu z rodziną. Nie wiem czy to jest istotne, ale mężem siostry jest Egipcjanin. Jest (...)

Wybór urzędu skarbowego?

30.1.2006

Jeśli się dokonało wymeldowania i nie jest się nigdzie zameldowanym, a przebywa się w różnych częściach Polski, jaki urząd skarbowy jest właściwy, gdzie opłacać podatek dochodowy?

Pomost na bagnie a pozwolenie wodnoprawne

30.1.2006

Jestem dzierżawcą jeziora. Moja nieruchomość przylega do brzegu tego jeziora, jednak nie mam bezpośredniego dostępu do otwartej wody, ponieważ cały brzeg pokryty jest kilkudziesięciometrowej szerokości głębokim bagnem. Bagno to znajduje się (w sensie geodezyjnym) poza linią brzegową jeziora (...)

Opłata legalizacyjna

30.1.2006

W 1998 roku kupiłem siedlisko z nowowybudowaną, murowaną stodołą. Stodoła była ukończona, ale nie miała zamontowanych 4-ech przejazdowych wrót, które, nie licząc słupów, tworzyły dwie dłuższe ściany stodoły. W 2000 r. stodoła została skrócona o jedne wrota, a otwory wrót zostały (...)

Refakturowanie kosztów na najemcę a ryczałt

30.1.2006

Zawarłam umowę najmu mieszkania. Należny z tego tytułu podatek opłacam ryczałtem. W umowie jest jasno określone, że czynsz najmu w ustalonej kwocie najemca płaci mi, a oprócz tego zobowiązany jest do samodzielnego opłacania rachunków od dostawców mediów oraz opłat związanych z administracją (...)

Dokumentowanie kosztów przejazdu w delegacji

30.1.2006

Czy konieczne jest (jeśli tak to na jakiej podstawie prawnej) dokumentowanie wydatków związanych z podróżą służbową- chodzi mi tylko i wyłącznie o to czy jest uzasadnienie prawne dla praktyki załączania do delegacji biletów autobusowych oraz tramwajowych?

Nagrywanie posiedzenia sądowego

30.1.2006

Jestem stroną w sprawie karnej - pomówienie o pobicie. Z uwagi na brak świadków zdarzenia, dowodów typu obdukcja lekarska itp. wniosłem o możliwość rejestracji posiedzenia dyktafonem - druga strona złośliwie mnie pomawia i chce mieć dowody fałszywych oświadczeń dla sądu. Wiadomo, nie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika