Podatek od nieruchomości przy współwłasności
Pytanie:
"Współwłaściciele nieruchomości (spółka kapitałowa, spółka osobowa, osoby fizyczne) nie mogą się porozumieć, który z nich ma złożyć, zgodnie z wymogami U.M. w Poznaniu, deklarację na cały należny podatek od nieruchomości. Sytuacja wynika z powstania zaległości w tym podatku za okres od 2000 r. do 2004 r. Obecnie podatek jest płacony na bieżąco. Realizowana jest również decyzja ratalna za część powstałych w latach wcześniejszych zaległości. Nieruchomość nie ma wydzielonych żadnych części. Niektórzy współwłaściciele, uznając wymóg złożenia deklaracji, złożyli je w częściach ułamkowych wynikających z prawa własności do części nieruchomości. Administrator wpłaca pełną kwotę bieżących zobowiązań należną za całą nieruchomość. Czy U.M. może zakwestionować prawidłowość złożonych deklaracji w częściach ułamkowych? Z jakimi restrykcjami mogą spotkać się współwłaściciele (niektórzy z nich są obywatelami innych państw), którzy nie złożą deklaracji wcale?"
Odpowiedź prawnika: Podatek od nieruchomości przy współwłasności
Zgodnie z art. 6 ust. 11 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub spółek nieposiadających osobowości prawnej, z wyjątkiem osób tworzących wspólnotę mieszkaniową, osoby fizyczne składają deklarację na podatek od nieruchomości oraz opłacają podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne (są obowiązane wpłacać obliczony w deklaracji podatek od nieruchomości - bez wezwania - na rachunek budżetu właściwej gminy, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca).
Równocześnie jednak, jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach (art. 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Organ podatkowy może zatem żądać całości lub części świadczenia (uiszczenia należnego podatku) od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych, przy czym aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani (zgodnie z art. 91 Ordynacji podatkowej do odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dla zobowiązań cywilnoprawnych).
Podsumowując, mimo iż część właścicieli składa deklaracje i wpłaca podatek od nieruchomości proporcjonalnie do swoich udziałów, z uwagi na fakt iż pozostała część współwłaścicieli tego nie czyni – powstaje zaległość podatkowa w podatku od nieruchomości. Uregulowania tej należności organ podatkowy będzie mógł żądać nawet od tych współwłaścicieli, którzy opłacają podatek proporcjonalnie do swojego udziału w nieruchomości. Jednakże współwłaściciel, którzy zapłaci podatek większy niż wynika to z wielkości jego udziałów od nieruchomości, będzie mógł żądać odpowiedniego zwrotu od pozostałych współwłaścicieli (tzw. regres). Ponadto współwłaściciele, którzy mimo obowiązku nie składają deklaracji, mogą ponieść odpowiedzialność karną skarbową.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?