Jawne ogłoszenie wyroku

Pytanie:

"Jakie osoby mogą być obecne przy ogłoszeniu wyroku w sądzie? Czy w imieniu strony może udać się osoba nie będąca pełnomocnikiem strony?"

Odpowiedź prawnika: Jawne ogłoszenie wyroku

Pytający nie wskazał o jakie postępowanie chodzi tj karne czy cywilne. Zgodnie z kodeksem postępowania karnego, po podpisaniu wyroku, przewodniczący ogłasza go publicznie; w czasie ogłaszania wyroku wszyscy obecni, z wyjątkiem sądu, stoją. Publicznie - czyli przy jego ogłoszeniu mogą być obecni wszyscy. Po ogłoszeniu przewodniczący lub jeden z członków składu orzekającego podaje ustnie najważniejsze powody wyroku. Niestawiennictwo stron, ich obrońców i pełnomocników nie stoi na przeszkodzie ogłoszeniu wyroku. Wyrok ogłosić należy nawet do „pustej sali”. Reasumując, ogłoszenie wyroku zawsze odbywa się jawnie, nawet gdy wyłączono jawność całej rozprawy. Niejawne mogą być ustne motywy wyroku (gdy wyłączona była jawność postępowania). Stawiennictwo stron nie jest obowiązkowe (stanowią o tym art. 408 i następne kpk).

W postępowaniu cywilnym ogłoszenie wyroku powinno nastąpić na posiedzeniu, na którym zamknięto rozprawę. Ogłoszenie wyroku następuje na posiedzeniu jawnym. Nieobecność stron nie wstrzymuje ogłoszenia. Jeżeli ogłoszenie było odroczone, może go dokonać sam przewodniczący. Ogłoszenia wyroku dokonuje się przez odczytanie sentencji. Po ogłoszeniu sentencji przewodniczący lub sędzia sprawozdawca podaje ustnie zasadnicze powody rozstrzygnięcia, może jednak tego zaniechać, jeżeli sprawa była rozpoznawana przy drzwiach zamkniętych (stanowią o tym art. 316 kpc).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika