Wydanie paszportu

Pytanie:

Skończyła mi się ważność paszportu. Gdzie mogę go odnowić i z jakimi się to wiąże kosztami? Na jak długo wydany zostanie nowy paszport?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W przedstawionej sytuacji należy złożyć wniosek o wydanie nowego paszportu. Paszport zostanie wydany po przedstawieniu odpowiednich dokumentów i uiszczeniu opłaty. Podczas składaniu wniosku należy okazać dowód osobisty, wypełnić (i opłacić) podanie-kwestionariusz paszportowy, okazać dotychczasowy paszport, złożyć dwie fotografie oraz dokonać opłaty paszportowej. Jeżeli opłata paszportowa jest obniżona, należy posiadać legitymację uprawniająca do zniżki.

Za wydanie paszportu uprawniającego do wielokrotnych wyjazdów za granicę pobiera się opłatę paszportową w wysokości 100 zł. Za wydanie paszportu uprawniającego do wielokrotnych wyjazdów za granicę osobom małoletnim, które w dniu złożenia podania o wydanie paszportu nie mają ukończonych 16 lat, pobiera się opłatę paszportową w wysokości 30 zł. Ponadto ulgową opłatę paszportową w wysokości 50% stawki określonej powyżej pobiera się od:  

 • emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych a także współmałżonków tych osób, pozostających na ich wyłącznym utrzymaniu;  
 • osób przebywających w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych;  
 • kombatantów i innych osób, do których stosuje się przepisy ustawy  o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych
 • uczniów i studentów.

Nie pobiera się opłaty paszportowej, między innymi, od osób, które w dniu złożenia podania o wydanie paszportu mają ukończone 70 lat.

Paszport ważny jest przez 10 lat od daty jego wydania.  

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 8.9.2018

  Kto otrzyma nowe paszporty?

  Wszyscy, którzy od 5 listopada br. będą składali wnioski o wydanie paszportu, otrzymają dokument według nowego wzoru. Nowe dokumenty będą lepiej zabezpieczone, a na ich stronach znajdą (...)

 • 25.8.2006

  Jak uzyskać paszport?

  Paszport jest dokumentem urzędowym uprawniającym do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczającym obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, (...)

 • 29.8.2006

  Jak otrzymać dokument paszportowy?

  Prawie każdy z nas podróżuje. Wprawdzie paszport nie jest nam tak potrzebny jak kiedyś, jednak, jak wiadomo, przy wyjeździe do niektórych krajów posiadanie paszportu jest niezbędne. Może on również (...)

 • 23.11.2017

  Jak wyrobić paszport?

  Wyjeżdżasz za granicę? Jeśli wyjeżdżasz poza Unię Europejską — musisz mieć paszport. Dowiedz się, jak go uzyskać. Paszport to dokument, który potwierdza twoją tożsamość (...)

 • 20.11.2017

  Dowód osobisty - czyli co?

  Dowód osobisty to dokument, który pozwala potwierdzić twoją tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce, musi mieć dowód osobisty. (...)