Wydanie paszportu

Pytanie:

"Skończyła mi się ważność paszportu. Gdzie mogę go odnowić i z jakimi się to wiąże kosztami? Na jak długo wydany zostanie nowy paszport?"

Odpowiedź prawnika: Wydanie paszportu

W przedstawionej sytuacji należy złożyć wniosek o wydanie nowego paszportu. Paszport zostanie wydany po przedstawieniu odpowiednich dokumentów i uiszczeniu opłaty. Podczas składaniu wniosku należy okazać dowód osobisty, wypełnić (i opłacić) podanie-kwestionariusz paszportowy, okazać dotychczasowy paszport, złożyć dwie fotografie oraz dokonać opłaty paszportowej. Jeżeli opłata paszportowa jest obniżona, należy posiadać legitymację uprawniająca do zniżki.

Za wydanie paszportu uprawniającego do wielokrotnych wyjazdów za granicę pobiera się opłatę paszportową w wysokości 100 zł. Za wydanie paszportu uprawniającego do wielokrotnych wyjazdów za granicę osobom małoletnim, które w dniu złożenia podania o wydanie paszportu nie mają ukończonych 16 lat, pobiera się opłatę paszportową w wysokości 30 zł. Ponadto ulgową opłatę paszportową w wysokości 50% stawki określonej powyżej pobiera się od:  

  • emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych a także współmałżonków tych osób, pozostających na ich wyłącznym utrzymaniu;  
  • osób przebywających w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych;  
  • kombatantów i innych osób, do których stosuje się przepisy ustawy  o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych
  • uczniów i studentów.

Nie pobiera się opłaty paszportowej, między innymi, od osób, które w dniu złożenia podania o wydanie paszportu mają ukończone 70 lat.

Paszport ważny jest przez 10 lat od daty jego wydania.  


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika